Kui mul palutakse selgitada aia ehitust ja selle eri osade paigutust, siis võrdlen aeda meelsasti majaga. Maja ei ole üks suur tühi ruum. Seinad jagavad selle väiksemateks ruumideks, millest igaühel on oma kasutusotstarve. Köögis valmistatakse süüa ja veedetakse mõnusalt aega, magamistoas magatakse ja vannitoas … Saate aru küll, eks ole. Esikud ja koridorid ühendavad ruume omavahel, neisse sisenetakse ustest. Ruumides on eri pinnad. Seinte värvid, materjalid ja mustrid võivad vahetuda; põrandad võivad olla kaetud näiteks erinevate parkettide või värvitud puiduga. Peale selle jaotavad põrandapinna eri aladeks vaibad. Sageli on ruumid sisustatud teemade järgi.
Külastan sel kuul maailma hinnatuimate hulka kuuluvat aiandusnäitust „Chelsea Flower Show”. Maailma parimad aiakujundajad on sinna loonud 15 uhket aeda. Aed on kujundatud nagu maja. Aia seinteks on põõsashekid, milles on kasutatud mitmes rohelises värvitoonis taimi, mille lehed on eri struktuuriga, vahel ka värvikaid õistaimi – maalid, pintslid ja taustad on hoolikalt valitud. Ühtviisi mõjusad on kivist ja klaasist müürid või siis viimaste aastate moe kohaselt krohvitud ja valgeks värvitud betoonmüürid.
Põrandateks on sillutised, sile betoon, puitrajatised, madal vesi ja väiksed murualad; puidutemaatika jätkub ka istmetel ja laudadel. Kesksel kohal on puud, põõsad, püsikud ja sibultaimed. Need on seatud täiuslikuks kompositsiooniks, mille mõju oleks maksimaalne.
Me peaksime oma aiast samamoodi mõtlema. Kui aed on suur, siis võib jaotada selle ruumideks, eraldades alad hekkide, põõsashekkide või müüride abil. Ruumi eraldamiseks piisab juba ühestainsast köiest. Ruumid võivad järgida eri teemasid – üks võib olla köögiviljaaed, teine toitlustusala, kolmas kasvõi valgete lillede jaoks ja neljas laste mängunurk. Sellisel juhul on igal ruumil oma otstarve, just nagu majas.
Majas juhatavad koridorid ja esikud meid ühes ruumist teise. Samamoodi juhatavad meid aia ühest osast teise sillutatud, mitmesuguste kivide või liivaga kaetud või Dekoratiivmultši alla peidetud käiguteed. Nn põrandatena võib kasutada lihtsalt värvilisi katteid või haljasväetist, mida laotatakse lillepeenardele ja põõsaste alla. Pilku püüavad valitud materjalid ja alade vahelised erinevused.
Väikeses aias (aga samuti suures) tuleb ilmekalt esile minu viimane põhjendus, et väiksed detailid loovad viimistletud mulje. Viimistlemine tähendab lillede piiritlemist (nt piirdeliistude abil), uksekäepidemeid, aknahaake, kraane ja mööblit. Kui eraldada muru kivipinnast metallpiirdega, näeb sirge või kumer joon endisest korrastatum välja. Tõstetud Kasvatuskastid tõstavad köögiviljaaia kõrgemale ja muudavad selle nägusamaks. Kasvatuskastikaane kasutamise korral võib põllundusega alustada juba varakevadel ja jätkata hilissügiseni. Tänapäeval on saadaval ääretult lai valik aiamööblit, mille hulgast leiab sobiva mistahes aeda ja otstarbeks. Kui laud ja toolid valitakse nende kuju, ehituse ja värvi järgi, siis täiustavad need aeda ning mööblit on võimalik kogu ülejäänud aiaga sobitada.
Kui te ei oska kuskilt pihta hakata või ei mõista, miks kolm punase sõstra põõsast tunduvad olevat poole hektarilisel murulapil vales kohas, siis käige korraks majas ringi. Sellisel juhul taipate, et teil on oskused, mis aitavad muuta tühja ruumi isikupäraseks koduks 😉
Adrian Evans, Kekkilä aednik