Aiandus tasakaalustab kiiret elurütmi ja lõputu uue info analüüsimist. Pärast seemne külvamist kulub mitu päeva, enne kui näed taime mullast kerkimas.
Kannatlikkus tasub end ära
Niipea, kui kevade esimesed soojad päevad käes, tahaks seemnepakendid lahti teha ja esimesed seemned ära külvata. Kui seemned on idanema läinud, istutan need pottidesse tugevamaks kasvama. Kasvuhoone, aknalauad – kogu elamine täitub kiiresti. Kui kasvatate taimi siseruumides, siis soovitan tõsta need võimalikult valgesse kohta. Kasuks tuleb ka taimelamp!
Nädalad mööduvad ja taimed kasvavad veidi.
Nad pürgivad valguse poole. Kui neid korrapäraselt ei pöörata, siis kasvavad need 45-kraadise nurga all. Kui valgust pole piisavalt, kasvavad kahvatud ja nõrgad taimed. Mina olen ikka olnud tubli poiss ja oma tomatid-kurgid õigel ajal uutesse pottidesse istutanud ning neid väetisega toitnud.
Läheb mööda veel üks nädal, ja ikka veel ei saa taimi õue viia, sest on liiga külm.
Sajab ja kui taimed kasvades akendest piiluvad, hakkab mu maja vaikselt džunglit meenutama. Stress ja paanika – mis nüüd saab? Ilmad on ennustamatud ja meie peame lihtsalt õppima olema kannatlikud ning valmis ebatavalisteks olukordadeks ja püüdma ka oma varakevadist istutamisentusiasmi ohjeldada. 😉 Ükskõik kui hiljaks kevadsoojus ka ei jääks, juuli lõpuks kasvab kõik täie hooga ja mailõpu paanikast on jäänud ähmane mälestus.
Nii et ärge kaotage usku, soe aeg tuleb alati.
Talvel aga mõelge valmis, milliste köögiviljade seemned tahate kevadel varakult mulda panna ja millised on kogused, mille kasvatamisega saate hakkama. Kas mul ikka on vaja 25 tšilli- ja 50 maisitaime? Enamiku köögiviljadest võib õnneks otse mulda külvata ning rikkalik saak kogu suve jooksul ja sügisel on tagatud.
Isegi kui kevad hilineb, leidub küllaga tegevusi, millega saate end soojade tulekuks ette valmistada ja endale temperatuuri tõustes kiire stardi kindlustada.
Kaevake muld sügisese saagikoristuse ajal läbi ja lisage sellesse ohtralt orgaanilisi aineid. Nii on pinnas järgmisel kevadel uueks külviks valmis. Teil pole vaja muud, kui mulda kevadel hargi või rehaga pisut kobestada. Kui kasutate Kasvatuskaste, eemaldage sügisel osa vana mulda ja asendage see uuega, lisades ka valmis komposti, kui see on saadaval.
Ostke mullatermomeeter ja mõõtke mullatemperatuuri. Teadke esimesi seemneid külvates, et see on õhutemperatuurist madalam. Peedid, porgandid ja herned idanevad kõige paremini, kui mullatemperatuur on 10 kraadi, salatile ja pastinaagile piisab ka veidi vähemast. Suvikõrvits ja kõrvitsalised tahavad vähemalt 16-kraadist mulda.
Kui seemned on maha külvatud, katke need katteloori või sobiva kaanega. Samuti võite külvata seemned kasvuhoones lavadele ja pottidesse. Kõik sel viisil ettekasvatatud taimed saab kohe avamaale istutada, kui öökülmade oht on möödas. Vajaduse korral võite taimed kinni katta, et need ei külmuks.
Lõpetuseks veel üks nõuanne: kui kevad on märg, siis oodake, kuni aed on pisut kuivanud. Vettinud ja külma mulla peal kõndimine ja selle harimine lõhub mulla struktuuri, mille tagajärjel on idanemine halvem ja seemned lähevad lihtsalt mädanema. Äärmuslikel juhtudel võib külvivakku lisada kuivamise kiirendamiseks liiva ja kasutada pinnasel vajalikus kohas plankusid, et mitte mulda kokku pressida. Igal juhul tehke ilmaga koostööd, olge valmis üllatusteks, õppige olema kannatlik, ja peamine – nautige kõike! 🙂
Adrian Evans, Kekkilä aednik