Naudi puhkust ja taimi
Suvi on koduaedniku jaoks kiire aeg. Tomatid on hakanud kasvuhoones äsja viljuma ning vajavad maitsva saagi andmiseks toitaineid ja korrapärast kastmist. Kasvuhoone uks tuleb igal hommikul lahti teha ja igal õhtul kinni panna, et temperatuur liigselt ei kerkiks ega langeks. Sama kehtib kasvatuskastikaante kohta, mis kaitsevad ohtraid taimi, mis on just kasvama läinud ja karastuma hakanud. Meteoroloogid lubavad järgmiseks neljaks nädalaks soojalainet. Mis aiast saab, kui mina ära olen?! Panime kokku puhkuse kastmislahendused, mis aitavad sinu aial olla parim ka pärast puhkuselt naasmist.
Kasuta sõpru või naabrit puhkuse ajal aia eest hoolitsemiseks
Ära muretse! Igale probleemile leidub lahendus. See kehtib muidugi ka aia õitsvana säilimise kohta nii sise- kui ka välistingimustes samal ajal, kui sina püüad kusagil mujal kena päevitust saada. Kõigepealt tasub pöörduda sõbra või naabri poole (kes kasvatab parimal juhul ka ise taimi), et tema hoolitseks äraoleku ajal sinu aia eest. Mõtle asi esmalt läbi. Palu sõbral või naabril paar korda vaatamas käia, et ta teaks, mida temalt oodatakse. Ühtlasi saad siis ka kastmisrežiimi tutvustada. Peale selle kirjuta juhised üles, sest ega sõber ei taha sinu kiviaeda üle ujutada ega kurke veest ilma jätta. Enne puhkusele minekut, tõsta kõik vajaminevad asjad, nagu kastekannud ja väetised, ühte kohta. Nii teed abilise töö lihtsamaks ning sõber või naaber on nõus ka järgmisel aastal appi tulema. Kastmisvette segatav Kekkilä Kastmisväetis sobib kõigile õue ja rõdu taimedele.
Kasuta potilillede kastmiseks koduseid vahendeid
Amplites ja pottides kasvatatavatele suvelilledele on olemas tooted (kastmiskristallid), mida võib mulla hulka segada ja mis aitavad niiskust kauem säilitada. Teine hea nipp on kasutada plastpudeleid. Tee nõelaga plastpudeli korki ja põhja väike auk, täida see veega ja suru pudelisuu mulda. Nii on tomatilaadsetele taimedele vähemalt nädalaks ajaks veevaru tagatud. Kui taim vajab palju vett, võib kastmiseks kasutada mitut pudelit. Ära unusta enne põhjalikult kasta, et pudel kuiva mulla sisse kiirelt tühjaks ei jookseks. Kui taime veevajadus on suur, võib kasutada kastmiseks mitut pudelit korraga. Taimede veevaru eest võib hoolitseda ka nii, et asetad potid kruusaga täidetud anumasse ja valad sinna vett.
Niiskust parandavad koostisosad
Valmis mullasegudes on kasutatud niiskust parandavaid koostisosasid, nii püsikute istutamiseks kui ka pottidesse mõeldud mullasegudes. Turvas ja savi hoiavad niiskust, nagu ka peeneteraline liivsavi ja kompost.
Jämedam liiv tagab õhulisuse ja vee takistamatu liikumise mullas, olgu siis tegemist püsitaimede istutusaugu või mullaga potis.
Potis kasvatamiseks mõeldud muldadele, nagu Kekkilä Hortensiamuld, Tomati- ja Tšillimuld ja Mahe Kasvumuld, on lisatud sammalt, mis säilitab vett ja pikendab kastmisintervalli. Kekkilä Suvelillemullas on kastmiskristallid, et ampelites ja suvelillepottides kasvavad lilled palaval päeval ellu jääksid.
Kastmissüsteem poest aeda
Müügil on ka kodukasutuseks mõeldud automaatseid kastmissüsteeme. Seadmeid on võimalik panna tööle taimeriga, kallimaid süsteeme valgus- või soojusandurite abil. Sageli kasutatakse voolikut, millesse on tehtud väiksed augud. Nendest tilgub vähehaaval vett mulda. Voolik paigutatakse taimede vahele mulda looklema. Lahendus sobib kasvatuskastidele, kuid ka avamaale, kus köögivilju tuleb kuivadel perioodidel korrapäraselt kasta. Potitaimede jaoks on suurepärane lahendus näiteks voolik, millest hargneb palju väikse diameetriga voolikuid, millel on tilgutusotsakud. Otsakud asetatakse strateegiliselt üksikutesse pottidesse või maapinnas kasvavate taimede ümber. Vett tilgub vähehaaval ja kontrollitult nii kaua, kuni süsteem on ühendatud. Kui näete ühte väikest tilka otsakust eraldumas (kiirust saab muidugi reguleerida), siis võib tunduda, et midagi ei toimu. Selline süsteem on aga siiski kõige tõhusam. Piisab vaid korraks selg pöörata ja muld ongi juba läbimärg.
Kasvuhoone jahutamiseks kasuta katteloori ja automaat aknasulgureid
Temperatuuri jahutamiskes võib kasvuhoones kasutada katteloore. Seda võib kasutada ka ajutise uksena, jättes tegeliku ukse täiesti avatuks. Nii püsib temperatuur sobival tasemel ka neil öödel, kui olete ise ära.
Lisaks saab tagada piisava ventilatsiooni, kui paigaldada automaatselt avanevad aknasulgurid, mis tagavad hea õhuringluse.
Niiskuse säilitamiseks lisa maapinnale multši
Avamaal on abiks, kui oled kevadel vaeva näinud ja lisanud mullale ohtralt bioloogiliselt lagunenud orgaanilist ainet. See hoiab pinnases niiskust, tänu millele on juurte käsutuses rohkem vett.
Teine hea lahendus on kasutada multši, mis hoiab samuti nii lille- kui ka köögiviljapeenardes niiskust. Lisa multš mullapinnale. Maapind jääb katte all niiskem, mistõttu maa imab vihmavett kergemini. Kattena võid kasutada Kekkilä Puukooremultši või kanepikiust Peenramultši, niidetud muru või ka komposti.
Kui palju peaks kastma?
Kasta rohke veega: taimede tegelik veevajadus on üllatavalt suur. Juba ainuüksi maapinna niisutamine toob kaasa selle, et juured kipuvad pinnale ja niiskusele lähemale. Muld kuivab kergesti, mistõttu suureneb kastmisvajadus.
Kasta korraga rohkem, aga harvemini.
Kümme millimeetrit vihma niisutab mulda kümne sentimeetri sügavuselt. Nii et kui soovid kasta 20 cm sügavuselt, peab sademeid olema 20 millimeetrit või ruutmeetrine ala kasta 20 liitri veega.
Millal kastan?
Lillepeenar, muru ja aed: õue ja rõdu kastmine tuleks ajastada õhtuks. Jahedama ja tuulisema ilmaga aurustub vett vähem. Alusta köögiviljadest, seejärel liigu ilutaimede juurde ja muru kasta viimasena.
Kasvuhoone: Kasvuhoones on taimi hea kasta hommikuti. Jahukaste ja teiste seenhaiguste oht väheneb, kui taimed ei ole väga pikka aega märjad. Seetõttu tuleks kasvuhoones kastmine planeerida varahommikule. Päeval on päikesel aega niiskuse kuivatamiseks, nii et taimed on öösel kuivad.
Potid ja muu: Potis kasvavate suvelillede ja roheliste taimede pinnas peab olema ühtlaselt niiske. Lõunaseinal 30-kraadises kuumuses nõuab selle teoks tegemine kastmise osas erilist aktiivsust või tuleks istutada algusest peale asukohta silmas pidades. Suured madalad potid või rõdupotid, mis mahutavad palju mulda või millel on oma veepaak, vähendavad kastmisvajadust. Päikesepaistelistel ja kuumadel päevadel võib pottide kastmisvajaduse kindlaks tegemine olla vajalik hommikuti ja õhtuti.
Näpunäiteid kastmiseks ja vee säästmiseks
- Lisa vette segatavat Kekkilä Kastmisväetist igal kastmisel või vähemalt kord nädalas. Mitmeaastaste taimede puhul tehakse suvine väetamine üks või kaks korda vastavalt taimede vajadusele.
- Kui lõpetad kastmise, täida kastekannud uue veega. Järgmise kastmise ajaks on aega veel soojeneda. Võimalusel kogu tünni vett ja kasta juba soojenenud veega.
- Kogu kastmiseks vihmavett, aseta näiteks Kekkilä Vihmaveekoguja või muu suurem anum vihmaveetorude alla. Kastekannu on lihtne täita otse anumast.
- Lisa maapinnale multši. Kate aeglustab niiskuse eemaldumist pinnasest ja parandab veeimavust.
- Kasta harva, aga palju korraga, et vesi imenduks juurteni.
- Istuta taimed suurtesse nõudesse. Mida rohkem on juurte ümber mulda, seda kauem niiskus anumas säilib.