Jäta sisu vahele

Koehne pihlakas – sügise iludus

Koehne pihlaka ilu tõuseb esile, kui istutada see tumedale taustale või suureleheliste taimede juurde.

Põhiandmed

  • Teaduslik nimetus: Sorbus koehneana C.K. Schneid
  • Liik: roosid (Rosaceae)
  • Kasvukoht: päikeseline või poolvarjus
  • Õitsemisaeg: kevad
  • Mullastik: liivane, niiskust pidav mullapinnas
  • Kõrgus: 3–4 m
  • Laius: 1,5–3 m

Koehne pihlakas tõmbab tähelepanu mitu korda – siis, kui valged marjad puud kaunistasid, ja uuesti kui esimesed külmad ööd saabuvad, siis on puu imelises sügisrüüs ja kaunilt härmatisega kaetud.

Kuulus taimede koguja Ernest Wilson leidis Koehne pihlaka eelmise aastasaja alguses Hiinast, misjärel seda puud on kasvatatud Euroopas, eriti Põhjamaades. Teadusliku nimetuse andis taimele Austria taimeteadlane Camillo Karl Schneider – seda on näha ka puu nimest.

Istutusnõuanded

Koehne pihlakat kasvatatakse kas puu või keskmise suurusega põõsa kujul. Selleks, et taime ilu tuleks esile, tasub istutada see kas tumedale, näiteks jugapuuheki (Taxus) taustale või üksikult avamaale, kus selle ilu saab nautida taevasina taustal.

Koehne pihlaka õrnad lehed hävivad mitmeliigilistes istandikes kergesti, mistõttu on kõige parem, kui istutate puu suureleheliste taimede juurde. Selgepiiriliste vormide ja tumeda tausta abil tulevad Koehne pihlaka ilusad valged marjad sügisel teenitult esile.

Koehne pihlakas sobib hästi väiksesse aeda. Puud piirtlevad aia ning kuna puud on kallid osta, tasub nende kasvukoht hoolikalt läbi mõelda.

Hea kasvustart

Ka puud vajavad hea kasvustardi jaoks toitaineid. Koehne pihlaka istutusauku tuleb lisada korralik kogus Kekkilä Puude ja Põõsastemulda ja segada see oma aiast pärit aluspinnasega – soovitatav segamisvahekord on pool pooleks.

Otsi