Jäta sisu vahele

Kutsu loodus aeda – näpunäiteid loodusaed

Väikeste tegudega saame aidata kimalasi, mesilasi, liblikaid ja muid olulisi tolmeldajaid. Jagame erinevaid näpunäiteid, kuidas saaksime koos töötada, et looduses mitmekesisust säilitada.

Lõpeta puhastamine – meelita elusloomi!

9 sammu loodusaia jaoks

  1. Jäta puhta südametunnistusega õuele hunnikuga lehti ja oksi. Kõdunev puit ja langenud lehed on paljudele ideaalne kodu.
  2. Vali aeda ja rõdule putukatele head looduslikud ja õitsvad taimed ning põõsad – need meelitavad ligi liblikaid, linde ja mesilasi ning lepatriinusid, kes söövad puude lehetäisid.
  3. Meelita linde oma õue, istutades põõsaid ja väikseid puid. Samuti kaitsevad linnud taimi kahjurite eest.
  4. Kas muru peab kõikjal olema võrdselt lühike? Las mõnes osas kasvab niiduks, investeeri aia servade ja piiride pehmetesse üleminekutesse. Käsitle osa õuest heinamaana. See säästab ka keskkonda, kui muruniiduk ei pea nii palju tööd tegema.
  5. Jäta eelmise aasta lehed põõsaste alla või pane katteks mitmeaastastele taimedele. See parandab mulla kliimat, nii et ussid, mardikad ja mikroelud saavad toitu. Kõdunev lehestik säilitab niiskuse ja parandab mulla mikroorganismide tingimusi.
  6. Ära puhasta püsikupeenrast lõigatud varsi ega riisu lehti põõsa alt. Need muutuvad pehmeks hummuseks.
  7. Eelista looduslikke puude, põõsaste ja niidutaimede liike. Need on ökoloogiliselt kohanevad ja toidutaimed paljudele putukatele.
  8. Siilid vajavad peavarju. Talvitumiseks sobib väike prahihunnik ja siil leiab talveks kena kodu.
  9. Loodusaeda on lihtne hooldada, sest kui õues on tasakaal, saavad taimed paremini hakkama. Samuti on vähem taimehaigusi.

Aita tolmeldajaid – luues aeda, siseõuele või rõdule suuri ja väikeseid heinamaid.

Looduslähedasest aiast on palju abi

Nagu teame, on kliimakriis ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemine tõsine oht. ÜRO andmetel ähvardab ülemaailmne väljasuremine 40% tolmeldajatest – eriti mesilased ja liblikad.

Kuid meie saame tolmeldajaid aidata, luues aeda, siseõuele või rõdule suuri ja väikeseid heinamaid. Linnad oma parkide, taimede ja ulatuslike niidualadega on tegelikult paljude putukate ja lindude jaoks mitmekesisem keskkond, kui seni teada on.

Linnapiirkondade niidud ja pargid on paljude putukate jaoks mitmekesisem keskkond.

Linn võib olla tolmeldajate varjupaik

Igaüks meist saab keskkonnas midagi muuta. Siin on mõned näpunäited, kuidas meie hoovides loodusele rohkem ruumi saada.

  1. Unusta niidetud muru ja lase lilledel õitseda. Kas teadsid, et võilill päästab oma õitega paljude tolmeldajate elu? Loodusaed pakub tolmeldajatele kaitset ja toitu. Looduslik taimestik, bioloogiline mitmekesisus ja metsik aed hoolitsevad ka suuremalt iseenda eest ja võimaldavad taastumiseks rohkem aega.
  2. Lepatriinude, mardikate, liblikate ja mesilaste meelitamiseks siseõuele või rõdule vali putukasõbralikud põlistaimed ja lilled. Eelista varakevadisi õitsejaid ja looduslikke niidulilli pottides. 
  3. Kui Sinu aia läheduses asuvad tühermaad, saad neid alasid kasutada looduslike niitude loomiseks. Looduslikku niitu on lihtne hooldada, seda tuleb hooldada vaid kaks või kolm korda aastas. Lisaks meelitab heinamaa elusloodust.
  4. Istuta erinevaid põõsaid, mitmeaastaseid taimi ja väikeste puude liike. Nad meelitavad linde marju sööma ja liblikaid mudatiikides suplema. Looduslikul taimekooslusel põhinevat piisavalt suurt istutust on selgelt lihtsam hooldada kui üksikut liiki.

Eelista varakevadisi õitsejaid ja looduslikke niidulilli pottides.

Vali putukate, liblikate, lindude ja mesilaste ligimeelitamiseks aia ja rõdu jaoks head looduslikud taimed ja õitsvad taimed.

 

Otsi