Jäta sisu vahele

Loo õitsev aed rõdule või terrassile

Kujunda rõdule või terrassile õitsev ja aromaatne aed, mis toob koju rohelust ja silmailu. Saad samal ajal maitsvat saaki ning suvel söögilauale maitseküllaseid ürte ja köögivilju korjata. Vaata parimaid vihjeid rohelise suveoaasi loomiseks siit!

Kõik algab planeerimisest

Alusta rõdul kasvatamist planeerimisest: mõtle läbi, kui suure osa rõdu või terrassipinnast oled valmis andma taimedele ja kui palju ruumi vajad lõõgastumiseks.

Põrandapinnale lisaks saad ruumi vertikaalselt kasutada kõrgete taimede ja riiulite abil, samuti rippuvate amplitega. Erinevaid kõrgusi tasub luua ka selleks, et ruum muutuks võimalikult loomulik ja aiakujuliseks.

Kombineeri erinevaid taimi ja loo huvitavaid segusid söödavatest ja õitsvatest taimedest – tee oma aed nii kasulikuks kui ka pilkupüüdvaks. Paljud söödavad ja õitsvad taimed õitsevad samas kasvupinnases ja seetõttu saab neid kokku kombineerida.

Sobita omavahel söödavad hõrgutised – nagu ürdid, tomatid, maasikad, kurgid ja varajased kartulid.

Mitmeaastased taimed rõdule

Mitmeaastased taimed, nagu püsikud ja viinamarjad, põõsad ja puud, toovad värviliste suvelillede vahele palju küllust. Need on kaunilt sügisvärvides ka pärast kasvuperioodi.

Mitmeaastaste taimede eeliseks on ka nende lihtne hooldamine: taimed vajavad kevadel ainult kerget väetamist, mulla lisamist ja väikeseid lõikeid. Suvel piisab hoolduseks kastmisest ja väetamisest. Püsikud, hästi juurdunud taimed, võrreldes üheaastaste suvelilledega peavad paremini vastu ka kõikidele ilmaoludele ning võimaldavad oma hooldajatele rohkem puhkust.

Ürdipotid lõhnavad kogu suve

Ürdipotiaiast saad saaki kogu suve. Maitsetaimede aiale meeldib valgusküllane ja soe rõdu või terrass. Tuntud basiilik, koriander, petersell ja till on tavalised ürdiaia asukad. Lopsakat valgeõielist piparmünti võid kogu suve ära kasutada toitude kaunistamisel ja jookide maitsestamisel.  Ürtide ladvade ära noppimine muudab nad kiiresti lopsakaks ja tihedaks taimeks. Populaarsed potis kasvavad taimed on veel sidrunirohi, tüümian ja salvei.

Erimaitselisi ürdilehti nagu münt, tüümian ja salvei on soovitatav kogu kasvuperioodi jooksul koguda. Nad säilivad hästi nii kuivatatult kui ka külmutatult. Aiakauplustes on suve alguses suuri maitsetaimepotte nagu lavendel ja tüümian. Ilus tähtlavendel lisab aeda ka hurmavat õrna lõhna.

Puud loovad ühtseid rühmi

Puitvarrelised kultuurid, nagu aeglaselt kasvavad õunapuud, annavad eripalgelist ilmet. Viljapuud ja marjapõõsad õitsevad maitsetaimedega suurtes potides. Õue võib tuua ka toalilled, mis naudivad välisõhku, suvel saavad juurde palju elujõudu ja vastupidavust.

Suvelillede eriilmelisusega saab igal aastal aias värvi variatsioonidega mängida: näiteks ühel aastal saad keskenduda roosale ja järgmisel aastal luua värvikombinatsioone erivärvides. Päikest nautivad pelargoonid toovad nostalgilist atmosfääri ja sügavate värvidega ripp-petuuniad kasvavad suvel suurepäraseks lilleampliks.

Pilgupüüdjateks võib kompositsioonidele juurde lisada eriilmelisi dekoratiivkõrrelisi. Neid saab kenasti kombineerida õistaimedega ja istutada koos suurtesse pottidesse.

Vali taimeliigid vastavalt ruumi heledusele ja taimede vastupidavusele. Soojas klaasiga kaitstud rõdul võivad isegi eksootilised liigid olla üllatavalt edukad.

Taimede valikul on abiks Kekkilä Taimeraamat.

Soojus ja valgus hellitab taimi

Klaasitud rõdu sobib hästi ka tomatite ja maitsetaimede kasvatamiseks, kuna tingimused saavad olla nagu kasvuhoones. Kõige olulisem asi rõdu- või terrassiaia puhul on see, et taimed saaksid piisavalt valgust või vähemalt poole päevast. Palju valgust saavad taimed õitsevad rikkalikult ja sügisel muutuvad värvidki ilusamaks. Pilvistel päevadel ja sügisel saab taimelambi abil anda maitsetaimedele lisavalgust, mis parandab ka saagikust.

Maitsetaimed kasvavad hingavates savipottides. Leota potte enne istutamist vees, et poorne savi ei imaks esimest kastmisvett. Kasta päikselisel rõdul maitsetaimi sageli. Mullapind võib siiski kastmise vahel kuivada, et tugevdada juuri.

Väeta rõdu või terrassi eri tüüpi taimi kastmisvette segatava Kastmisväetise või Taimeväetisega. Väetist võib kastmisvette lisada kas vähem igal kastmiskorral või rohkem igal teisel korral. Alusta mitmeaastaste taimede väetamist Sügisväetisega juba augustis, et saavutada parem talvekindlus.

Sügise lähenedes vähenda mitmeaastaste taimede kastmist ja kaitse neid suurte vihmade eest. Muld ei tohi küll täielikult kuivada, aga ka mitte liigselt märg olla. Kui muld on külmade saabudes liialt niiske, võib see külmuda. Kerge kastmine jätab mulda piisavalt õhuruumi, mis võimaldab juurtel talvel uinuda.

Täiuslik muld paneb taimed õitsema

Kõik taimed vajavad heaks kasvuks õiget mulda ja piisavad toitained. Muld on taimede kodu ja väetis nende toit. Kekkilä Mahe Kasvumulda võib istutada nii lilled kui ka söödavad taimed. Samuti võib Kasvumulda istutada ka terrassi ja rõdu mitmeaastased taimed. See on spetsiaalselt välja töötatud samas potis kasvatatavate söödavate ja dekoratiivtaimedega edu saavutamiseks. Erimuld sisaldab orgaanilisi taimseid väetiseid.

Kekkilä Mahe Kasvumulda lisatud biosüsi mõjutab mulla toitainete sidumis- ja veehoiuvõimet. Biosüsi on valmistatud puidust ja täielikult testitud. Biosüsi kasutatakse süsiniku deponeerimiseks mullas kliimamuutuste leevendamiseks ja mulla omaduste parandamiseks.

Pikka aega on professionaalses taimekasvatuse substraatides kasutatud sammalt. Mahe Kasvumullas olev sammal muudab kastmise lihtsamaks, sest see seob vett ja loovutab seda vastavalt taimede vajadusele. Samal ajal vähendab ülekastmise ohtu. Samuti annab mullale hea struktuuri ja õhuruumi. Sammal on antimikroobne aine ehk see tõrjub kahjulike organismide ja vormide kasvu.

Kekkilä Juurejõud™ on huumusühend, mis aitab kiiresti kasvatada tugevad ja võimsad juured. Kui juured on tugevad, kasvab ka kogu taim. Huumusühendit leidub mullas ja turbas looduslikult. Mahe Kasvumuld on täielikult taimepõhiselt väetatud ning sobib ka vegantoidu kasvatamiseks.

Otsi