Jäta sisu vahele

Õierõõmu kevadilmasid trotsivate kevadlilledega

Kui kevadine päike äratab aia talveunest, tekib suur soov hakata õues toimetama ja pottidesse kevadlilli istutama. Lõpuks ometi saab näpud mulda pista! Taimede valikus tuleb kindlasti arvestada kevadiste ilmade tujukust ja valida jahedaid temperatuure taluvad taimed.

Tekst ja kujundus: Johanna Vireaho
Fotod: Hanna Marttinen

Kevadine õite algus

Istuta õierõõmu jahedaid kevadilmasid trotsivate kevadlilledega.

Kui kevadine päike äratab aia talveunest, tekib suur soov hakata õues toimetama ja pottidesse kevadlilli istutama. Lõpuks ometi saab näpud mulda pista! Taimede valikus tuleb kindlasti arvestada kevadiste ilmade tujukust ja valida jahedaid temperatuure taluvad taimed. Kodumaised sibullilled on tuttav valik ja need taluvad ka veidi allapoole nulli langevaid temperatuure. Kõige parema külmataluvusega on tuttav nartsissisort ’Tête-à-Tête’, keda jahedus kuigivõrd ei heiduta. Väikeseõieline nartsiss talub isegi kuni kümmet miinuskraadi. Õied võivad küll veidi longu vajuda, kuid niipea kui ilm soojeneb, jätkub õitsemine täies ilus.

Ka teised kevadised sibullilled tunnevad rõõmu jahedusest, ehkki nad ei talu nii madalat temperatuuri. Tulbid, kobarhüatsindid, kirju püvilill ja hüatsint rõõmustavad silma kevadistes lillekastides. Hüatsint tõmbab kevadel tähelepanu ning välitingimustesse istutatuna ei häiri taime tugev lõhn tundliku ninaga lillesõpru.

Lillekastide jaoks vajad kergkruusa ja toitainerikast aiamulda. Luuderohi sobib hästi kevadisteks istutustöödeks.

Aianduskauplustes müüakse kevadiste kompositsioonidena erinevaid dekoratiivseid kõrrelisi ja tarnu, mis taluvad hästi ka kevadist jahedust. Väikesi taimi sobib istutada lillekastidesse. Fotol on hüatsint ’Gipsy Queen’.

Istuta sibullilled pottidesse

Õitsema ajatatud sibullilled on lihtne kevadel pottidesse istutada. Pane poti põhja drenaažiks kiht Potikruusa, lisa Kekkilä Lillemulda või Aiamulda, säti lilled meelepärasesse kompositsiooni ja istuta taimed pottidesse. Viimistle mullapind Dekoratiivmultšiga.

Sibullillede õitsemisaja kestust mõjutavad temperatuurid. Mida jahedam kevad, seda kauemaks õiteilu jätkub. Ajatatud sibullilled on hea valik kevaderõõmu tekitama. Sibullilled ei vaja erilist hoolt. Kasta pigem vähem kui rohkem, sest liigne kastmine sunnib taimi lehti ja varsi pikaks venitama. Kastmise suhtes sobivad sibullilled ka laisale kastjale, väike sorts vett aitab taimel pikalt toime tulla.

Väikesed taimed võib katta klaaskupliga kaitseks jahedate päevade ja külmade ööde eest. Kupli all kirikakar.

Praegu on eriti populaarsed lõhepunased ja virsikuvärvi õied. Nartsisside hulgas on mitmeid trendikat tooni õitega sorte.

Ajatatud sibullilledega valmis kerge vaevaga lopsakas kevadine lillekast. Paiguta lõhnaküllasesse ja värvirõõmsasse istutusse kokku näiteks hüatsint ’Gipsy Queen’, topeltõielisi nartsisse ja õrnalt tuules kõikuvaid kõrrelisi, näiteks tarnasid.

Kevadrohelus istutustes

Sibullillede kõrvale sobib istutada muid jahedust taluvaid liike. Mitmed taimed taluvad hästi jahedust, kui neid eelnevalt madalate temperatuuridega harjutada ehk teisisõnu, karastada. Pottidesse võib istutada näiteks kirikakraid,  meelespead või aasia tulikaid. Värvikad aasia tulikad eelistavad tuulte eest kaitstud valgusküllaseid ja poolvarjulisi kasvukohti. Ära paiguta aasia tulikaid õue kõige päikselisemale kasvukohale, seal jääb õitsemine kiire kuivamise tõttu lühikeseks. Aasia tulikat tuleb kasta regulaarselt, kuid mõõdukalt. Märjas mullas lähevad taimed kergesti mädanema.

Aasia tulikate õievärvide skaala ulatub soojadest kollastest toonidest oranži ja punase, väga tumeda purpurpunase, peaaegu musta toonini. Pastelsete toonide eelistaja võib valida valgete ja roosade õitega liike.

Kevadel võib lillekastidesse istutada aasia tulikaid. Need taimed taluvad hästi kevadist jahedust, kuid mitte miinuskraade. Tulikate juurde võib istutada võõrasemasid, tüümiani ja kasvõi värvikate lehtedega helmikpööriseid.

Ka võõrasemad taluvad hästi jahedust ja sobivad kevadistesse lillekastidesse. Kui tahad õite ilu esile toomiseks või lehemassi suurendamiseks lisada midagi rohelist, on heaks valikuks luuderohi, põimtatar ja eeterlikke õlisid sisaldavad maitsetaimed, näiteks rosmariin ja tüümian. Need taimed taluvad hästi jahedust, kui neid otse kasvuhoonest kohe avamaale ei istutata. Ootamatu kasvutingimuste muutus, soojast keskkonnast jahedasse välisõhku viimine on iga taime jaoks paras šokk, seepärast harjuta taimi jahedal ja valgusküllasel kevadel välistingimustega vähehaaval.

Kui soovid lehemassi suurendamiseks lisada midagi rohelist, on heaks valikuks luuderohi või põimtatar. Nad peavad külmale hästi vastu, kuni neid aeglaselt karastada.

Roniv hortensia ärkab talveunest.

Hoia sibulad ja mugulad alles

Kui sibullilled on õitsemise lõpetanud, lõika õievarred maha, kuid jäta lehed alles. Lase lehtedel rahulikult närbuda ja sibulasse kasvuenergiat koguda. Istuta sibulad maha, siis rõõmustavad uued õied ka tulevastel aastatel. Ka aasia tulika mugula võib tulevaks aastaks üles kaevata. Aasia tulikas ei ole talvekindel, seepärast peaks mugulaid hoidma jahedas ruumis, kus temperatuur ei lange miinuspoolele, selleks sobib hästi kelder või muu jahe hoiuruum.

Tulbisordi ’Request’ kaunid õied avanevad aprillis-mais.

Otsi