Jäta sisu vahele

Põõsasheki istutamine

Põõsashekk varjab soovimatute pilkude eest, piiritleb erinevad alad ja on kaunis pilgupüüdja. Nende nõuannetega õnnestub heki istutamine.

Põõsashekki istutades, mõtle kõigepealt läbi, et milline on hetki otstarve ja kus ta paiknema hakkab. Kas soovid privaatsust ka talvel? Igihaljas hekk pakub vajalikku vaatekaitset, rohelust talvehoovi ja head tausta teistele ilutaimedele.

Oluline on olemasolevat pinda õigesti hinnata, et taimevalikuga tabaks kohe täppi.

Kui laiaks ja kõrgeks võib hekk kasvada? Oluline on olemasolevat pinda õigesti hinnata, et taimevalik oleks kohe täpne. Enamik põõsaid vajab 2-3 meetrit ruumi. Kui ruumi napib, tuleb põõsad lõigata ja siis ei pruugi nende kuju ja õitsemine vastata esialgsetele soovidele. Ka kitsam lõigatud piirdeaed nõuab umbes meetri laiust ruumi.

Kui hoovis on vähe ruumi, peaks istutama heki, mida saab lõigata. Kõige ilusam hekk saab aga olema siis, kui põõsastel lastakse vabalt oma kuju võtta. Sel juhul tuleks luua vabalt kasvav hekk.

Mõtle enne heki istutamist

  • Kui laiaks ja kõrgeks võib hekk kasvada?
  • Igihaljad okaspuud või lehtdekoratiiv põõsad?
  • Vali sobiv taimeliik ja istiku suurus

Mulla valik

Selleks, et põõsas saaks edasi kasvada, tuleks varuda piisavalt head mulda. Puudele ja põõsastele leidub oma jämedakoeline erimuld Kekkilä Puude- ja Põõsastemuld. Selle vastupidav struktuur toetab juurdumist ja juurte kasvu. Muld on kasvualustuseks väetatud. Põõsa võib istutada ka aiamulda, näiteks Kekkilä Aiamulda. See sisaldab juurte õhulisuse jaoks vajalikku liivsavi ja peenliiva ning eri kõdunemisastmega turbasorte. Aiamuld on kvaliteetne must muld kõigi aiataimede istutamiseks. Nagu kõik kottides müüdavad kasvusubstraadid, on ka Aiamuld hea kasvu tagamiseks väetatud ja lubjatud.

Lõikamist vajav hekk

Kui ruumi on vähe, vali heki jaoks taimed, mida saab lõigata. Varu 3-4 taime meetri kohta või 2-3 konteineristikut meetri kohta. Paljasjuursed hekitaimed istutatakse varakevadel või sügisel, konteineristikuid võib istutada kevadest sügiseni.

Lõigatud heki jaoks sobivad taimed

Lõikamist vajava heki istutamine

1. Kaeva heki jaoks istutuskraav. Istutusaugu sügavus võib olla umbes labidaosa pikkune, s.o vähemalt 40 cm, sest istiku juurestik ei ole suur.

2. Kasta istutuskraavi rohke veega ja lase veel imenduda. See on eriti oluline kuivadel aastaaegadel, kevadel ja suvel.

3. Lisa auku meetri kohta 1-2 kotti uut mulda ja sega see väljakaevatud mullaga. See lisab augus pinnasele struktuuri ja aitab taimedel hiljem kasvada istutuskraavist kaugemale.

4. Parandatud pinnasesse kaeva istikute jaoks juurepalli suurused istutusaugud, konteineristikutele 3-4 auku meetri kohta.

5. Vajadusel ava juured või lõika külgedele vertikaalsed pilud, et juurestik hakkaks oma keskkonda kasvama. Aseta seemikud auku.

6. Täida auk mullaga ja tihenda jalaga vajutades hoolikalt juurepalli ümbrus.

7. Kasta istikuid ja jätka kastmist 2-3 nädalat pärast istutamist ning kuivadel aastaaegadel.

Vabalt kasvav hekk

Vabalt kasvav hekk sobib suuremasse aeda, sest see vajab kasvuruumi. Ruumi on vaja, et põõsad saaksid vabalt oma kuju kasvatada.
Istuta erinevad taimeliigid mõne põõsa kaupa, nii saad kõrguse muutuse, erinevad õitsemisajad ja värvid. Jäta põõsastele 2-3 m ruumi laiuse kasvatamiseks. Konteineristikud istuta iga 0,8-1 m järel.

Taimed hekiks

Vabalt kasvava põõsasheki istutamine

1. Esmalt pane paika istikute vahemaa. Seemikute vahekaugus võib olenevalt kasvuviisist olla 0,8 – 1 m.

2. Kaeva istutusaugud. Hea kui istutusauk on taimejuurepallist sügavam. Kasta ka selles etapis augu põhjas olevat mulda ja lase veel pinnasesse imbuda.

3. Sega umbes pool uuest mullast alusmullaga. Nii paraneb kasvusubstraat. Kui aluspind on savine, tuleks kotimulda kasutada rohkem. Iga seemiku kohta tuleb varuda 1-2 kotti uut mulda.

4. Kaeva seemiku jaoks istutusauk ja aseta taim nii, et see oleks sirgelt.

5. Kontrolli sügavust, istiku juurepalli pind võib olla mullapinnaga samal tasemel või niiskes savimullas veidi kõrgemal. Nii saab istutusest kujundada kõrgpeenra, mis ei kogu talve jooksul vett istikute juurtele.

6. Täida auk mullaga ja tihenda jalgadega vajutades istiku külgedelt.

7. Kasta istutusi ja jätka kastmist pärast istutamist 2-3 nädalat ja kuivadel aastaaegadel.

Istutusala viimistlemine

Uute istutuste jaoks võiks alati kasutada aiamultše. Multš kaitseb mulda, takistab umbrohtude kasvu ja pikendab kastmisintervalli.

Katteks sobivad näiteks töötlemata puidujäägist valmistatud Kekkilä Aiamultš ja looduslike värvidega värvitud Kekkilä Dekoratiivmultš. Dekoratiivmultš on saadaval kolmes värvitoonis:  pähkelpruunsüsimust või antiikpunane.
Multš laotatakse üks kott 1,5 m heki kohta umbes 3-7 cm kihina.

Vaata meie istutusjuhiseid ja nõuandeid videost:

Otsi