Jäta sisu vahele

Raja köögiviljaaed kasvatuskasti

Kasvatuskasti rajatud köögiviljaaed teeb kasvatamise mugavaks ja lihtsaks. Hakka lavaaednikuks ja kasvata oma saaki peenrakastis.

Köögiviljaaed kasvatuskastis

Kasvatuskastis kasvatamine sobib väga erinevatesse kohtadesse. Aia ala ei pruugigi vaja minna, kastipeenra saab luua kasvõi rõdule, terrassile või väikese ridaelamu aeda. Kasvatuskastis köögiviljaaed sobib ka suure aia omanikule. Kõrgpeenras kasvatamine on lihtsam ja umbrohuga kooselu kerge. Kasvatuskastis kasvatamine on kergem ka siis, kui aias olev maapind ise harimiseks ei sobi. Kastipeenra kasvualusena võib kasutada toitainelist Kekkilä Aiamulda  või Kekkilä Mahe Aiamulda, mis tagavad head kasvutingimused köögi- ja juurviljadele, maitsetaimedele ja marjadele. Kõigele lisaks säästad kõrgpeenardega aias toimetades selga ja põlvesid.

Kasvatuskastis saad nautida saagi kasvatamist toitainerikkas pinnases. Täida kast näiteks Kekkilä Aiamulla või Kekkilä Mahe Aiamullaga.

Vali kasvukastiaiale kõige soodsam kasvukoht ehk soe, valgusküllane ja tuulte eest varjatud. Samuti arvesta kaugust köögist. Mida lähemal on peenrakastid köögiuksele, seda lihtsam on saaki kasutada. Kastmist hõlbustab, kui kasvukastid asuvad veekogumisnõu lähedal.

Mis on kasvatuskast?

Kasvatuskastiks sobib tegelikult igasugune raam, mis tõstab mulla ja istutusala maapinnast üles poole. Peenrakast võib olla väike puidust kast, kaubaaluse krae, puitkarkass või näiteks tellistest laotud istutusraam. Taimedele, mis ajavad oma juured sügavale, tasub kasvatuskast teha sügavam ja suurem. Kuid üldjuhul peenrakastis kasvatamise täpsed mõõdukriteeriumid puuduvad. Siiski ei tasu üle meetri laiemat kasti teha, et kasti erinevatest osadest viljelemisega hõlpsalt hakkama saada. Kaubaaluse kraed loovad köögiaia lihtsalt ja kiiresti. Kaubaaluse krae suurus on 80 x 120 x 20 cm. Kaubaaluste kraed saab ka üksteise peale laduda, andes kastile sügavuse ja ergonoomilisema kasvupeenra.

Võimalusel jäta kasvatuskast maapinnale. Nii saad maapinnast häid mikroorganisme kasvatamisele abiks. Savise mullapinnase puhul võib osutuda vajalikuks põhja kuivendamine Kekkilä Potikruusaga või killustikuga. Kõvale pinnale rajatud kastipeenardel peaks olema kasti põhi ja põhjas drenaažikiht. Rõdul või terrassil kasvatuskastis kasvatades on oluline arvestada ka võimaliku äravoolu ja selle ohjamisega.

Vali sobiv muld

Kasuta kasvusubstraadina head ja toitvat mulda, näiteks Kekkilä Aiamulda või Kekkilä Mahe Aiamulda. Varu mulda piisavalt, et taimed ei upuks kasti, vaid muld ulatuks kasti ülemise ääre lähedale. Ühte kaubaaluse kraesse rajatud peenrakasti mahub umbes 5-6 kotti mulda. Maapealse kasti põhjale võib laotada paar ajalehte või pappi. Põhjas saab ära kasutada ka aeda kogunenud kuivanud oksi, lehti ja purustatud muru. Lisandina võib mulla hulka segada komposti või Kekkilä Kanasõnniku graanuleid või Kekkilä Mahe Aiamaaväetist. Toitained sega mullaga.

Mullale saad lisada toitaineid, näiteks Kekkilä Kanasõnniku graanuleid. Laota peotäis kanasõnniku graanuleid, lisa graanulite peale kiht mulda ja lõpuks istuta taimed. Näiteks porru armastab palju toitaineid.

Vali oma lemmiktaimed

Siit algab keerulisem faas, nimelt võib mõnikord olla raske otsustada, mida võiks kasvatada. Vali taimed, mida soovid oma maitse järgi kasvatada ehk kasvata neid taimi, mida soovid süüa. Kui sinu köögiviljaaed koosneb mitmest kastist, saad kasvatada erisuguseid taimi. Ka väikesel pinnal saab kasvatada erinevaid liike ja sorte, sest ühes kastis võib kasvatada segamini köögivilju, ürte ja juurikaid. Külva või istuta kindlasti vahele ka lehtsalateid, maitsetaimi ja söödavaid lilli. Köögiviljaaeda peab olema ka ilus vaadata! Ära unusta oma saaki regulaarselt kasta ja väetada, et saaksid õigeaegselt nautida kasvu ja saaki.

Valmis istikutega saad peenrakasti kohe rohelust. Istuta kasti need liigid ja sordid, mida soovite kasvatada ja süüa. Maasikad ja ürdid rõõmustavad kasvatajat hooldamise lihtsuse ja hea maitsega.

Tee nii:

1. Puhasta ala murust, mitmeaastaste umbrohtude juurtest, kividest ja muust, mis raskendab kasvu.

Kompostiks võib peenrakasti põhja laotada pappi, ajalehti, oksi, hakitud muru või muud lagunevat materjali.

2. Täida kasvatuskast kvaliteetse umbrohuvaba mullaga. Ühte kaubaaluse kraesse mahub umbes kuus kotti mulda.

Tugevalt umbrohtunud alal või suurte puude all võib kasti põhja panna filterkanga, mis takistab umbrohu kasvu.

3. Sega mulla hulka Kekkilä Mahe Aiamaaväetist või Kekkilä Kanasõnniku graanuleid.

Väetamine tagab hea kasvu ja saagi.

4. Tihenda ja tasanda muld kergelt ning külva seemned või istuta taimed.

Kasta ja hoia ühtlaselt niiske, et seemned idaneksid ja seemikud juurduksid.

Külvi jaoks tee pulgaga külvivagu ja külva seemned soonde. Või kasuta oma loovust ja külva seemneid oma äranägemise järgi.

Kasvatuskastist saab suurepärase oasaagi. Kasvata näiteks madalat põõsasuba ja vahauba.

5. Lisa mullapinnale Kekkilä Peenramultši, et hoida muld niiskena ja vältida umbrohtu.

Kekkilä Peenramultš hoiab niiskust ja eemal umbrohu.

6. Hoolitse kastmise eest kogu suve jooksul ja naudi saaki hilissuvel.

 

Maitsetaimi, lehtsalatit, spinatit, mangoldit, lehtkapsast ja ube saab koguda juba paarist kasvatuskastist.

Ühes kasvatuskastis saad kasvatada näiteks:

  • 8 maasika taime
  • 3 lehtsalatit, 3  mangoldit, 6-8 porrut
  • kolmes reas 6-7 seemnekartulit
  • 1 rida ube, umbes 10-12 taime, kaks rida kartuleid, 6-7 seemnekartulit rea kohta
  • 3 õue sobivat madalat põõsastomatit, 3 tšillit, 6 ürti näiteks tüümian, rosmariin, petersell, piparmünt, salvei.
  • 3 mustikapõõsast, istutatud Kekkilä Okaspuu- ja Rododendronimulda.
  • 2 karusmarja, metsmaasikas või kuumaasikas

Vaata lisaks lihtsaid juhiseid videost:

Tekst: Johanna Vireaho
Fotod: Hanna Marttinen

Otsi