Jäta sisu vahele

Tere tulemast jõulud!

Jõululilled toovad koju kaasa jõuluhõngu, nostalgiat ja maagiat ning paljudele seostuvad jõululilled tugevate traditsioonidega. Kellele meeldib hüatsintide lõhn, kellel ei möödu jõulud ilma klassikalise punase jõulutäheta.

Tekst ja stiil: Johanna Vireaho
Fotod: Hanna Marttinen

Klassika aastast aastasse

Jõululilledega on seotud tugevad traditsioonid. Ühele meeldib hüatsint, teisel ei tule jõulud ilma jõulutäheta. Klassikalised lilled ja traditsioonilised jõuluvärvid punane, roheline ja valge ei lähe kunagi moest. Lisaks traditsioonilisele punasele värvile on tänavustel jõululilledel näha burgundia, lilla või telliskivipunase varjundeid ning valge süütut puhtust ja värskust. Teisest küljest otsivad lilled elust rõõmu ja värvidel lastakse esile tulla. Populaarsed ka looduslikud, looduslähedased ja murtud toonid roosast lõhepunase ja pruunini.

Lilled soovitakse sobitada kodu värvide ja atmosfääriga, peegeldades teisi sisekujunduse suundi ja väärtusi. Kuigi jõulutähte võib leida ka kollaseid ja muid üllatavaid värve, siis lemmikvärvid hoia aasta-aastalt samad.

Lillede kasutamine on suurenenud, nüüd on lilled osa jõuluootusest, mitte ainult pidu ise.

Ka okaspuude rahulikud varjundid hiilivad kodu atmosfääri. Kadakad, küpressid ja kuused jagavad ruumi sukulentide, luuderohu, skimmia ja erinevate sibullilledega, et luua metsahõnguline õhkkond. Rohelised taimed nagu toakuusk, sukulendid ja luuderohi sobivad samuti jõululilledeks, kui kompositsioon on looduslike materjalide ja graatsiliste jõulukaunistustega täiendatud. 

Tee istutusnõudesse taimekombinatsioonid – lisa põhja potikruusa ja istuta mulda erinevaid taimi.

Jõuluistutus on loodud hüatsindist ja Kekkilä Dekoratiivkividega.

Istuta sukulendid Kaktuse ja Sukulendimulda ning kata samblaga. Pärast jõule võib sambla asendada dekoratiivkividega.

Mähi sibul samblasse ja lisa jõulurühma või esitle üksinda.

Juured esile

Sibullilled, nagu amarüll ja hüatsint, saavad kasu sibulast endast, muutes selle ja juured ilu osaks. Alati pole vaja juuri potti peita, võluv võib olla hoopis see, kui lill on klaasanumas, kus on näha juuri ja saab jälgida kasvu. Kui sügisel jäid lillesibulad ostmata, siis hüatsinte ja ratsuritähtesid leiab kauplustes valmis potitaimedena just jõulu hooajal.

Sibullilli – näiteks nartsiss “Paperwhite Ziva” – on ilus kasvatada klaaspurgis, nii et juured paistavad.

Sibullilli kasutatakse kõige sagedamini potitaimedena, kuid peaaegu sama levinud on nende kasutamine ka lõikelilledena. Pika varre ja uhke õiega nägus ratsuritäht on pilgupüüdja ​​nii vaasis kui ka potis.

Pea meeles, et sibullilli tuleks kasta mõõdukalt. Potis leiduv kerge niiskus aitab pungal areneda ja avaneda, kuid liigse niiskuse tõttu võib sibul mädaneda ning õievarred venivad pikaks ja rabedaks. Muld peaks kastmiste vahel kuivama.

Pikaks veninud õievarred võib muidugi alati ära lõigata ja kaunite lõikelilledena vaasi panna.

Ratsuritäht säilib kaua ka lõikelillena vaasis.

Kohapeal kasvatatud lilled

Üha enam inimesi valib oma jõululilled kodumaiste lillede valikust. Kohalik tootmine ja kodumaisus on tõusuteel ning kodumaise väärtustamine peegeldub ka jõululilledes. Kohapeal kasvatatud lilled võivad olla ka parema ja pikema õitsemisega. Samuti saad oma jõuluseade valmistamiseks kasutada erinevaid käbisid, aiast lõigatud oksi ja sammalt.

Õues ja metsaretkedel korja maast maha langenud männioksi või kuivanud samblikku. Nad kaunistavad pärgi ja lilleseadeid.

Hüatsindid on lõhnasõbra valik jõuludeks.

Hoolitse jõululillede eest

Nii nagu teised taimed, vajavad ka jõululilled hoolt ja tähelepanu. Sibullilled on hea alternatiiv neile, kes tahavad lihtsust, sest sibulad sisaldavad kõike õitsemiseks vajalikku. Andke neile aeg-ajalt vett. Sibullilled ei pane pahaks jahedust ega tõmbetuult.

Jõulutähtega tuleb aga olla hoolsam. Jõulutäht on tundlik tuuletõmbuse, jaheduse ja põua suhtes. Jõulutäht tuleks kojusõiduks hoolikalt pakkida kaitsvate paberikihtide sisse ja hoida jaheda ilma eest. Jõulutäht armastab ka valgust, seega vali jõulutähele kodu valgusküllane koht.

Lumeroos on stiilne valik, kuid armastab jahedat. Siseruumides vajab lumeroos ühtlast niiskust. Lumeroosi võib aeda istutada pärast jõulupühi, kui maa on sulanud või kevadist istutamist ootamas. Sel juhul tuleks taime hoida toas või potis võimalikult jahedas.

Jõuluistutustes kasutatavad okaspuud arenevad jahedas. Nad naudivad niiskust ja pritsimist kuivas siseruumis. Väikeseid okaspuu istutusi võib hiljem üle viia aeda. Segaistutustes hoolitse taimede eest vastavalt nõudlikumate tingimuste vajadusetele. Näiteks kui istanduses on jõulutähti, okaspuid ja hüatsindid, hoolitse istutuse eest vastavalt jõulutähe nõuetele.

Istuta jõululilledega rõõmu!

Otsi