- Külvake tomatiseemned märtsis väikestesse pottidesse Mahe Külvi- ja Pikeerimismuld või ostke hiljem valmis taimed. Istutage ise kasvatatud taimed vähemalt üks kord suurematesse pottidesse. Kirsstomatid annavad korraliku saagi, kuid põõsastomateid on kergem hooldada. Kasvuhoones tunnevad end hästi ka pihvtomatid.
- Karastage taimi nädala aja kestel enne istutamist, viies need iga päev välja ja tuues ööseks tuppa. Köetavasse kasvuhoonesse võib istutada taimed juba mais, kuid avamaale kindluse mõttes juunis.
- Istutage taimed esimeste õite tekkimisel üsna sügavale kasvusubstraati. Veninud varre võib maasse matta, sest tomat kasvatab sellest lisajuured! Kasutage kasvusubstraadina toitainerikast Mahe Tomatiturvast või valmis Mahe Kasvatuskotti. Kastke taimi pärast istutamist. Kui lubatakse hallaööd, siis katke taimed kattelooriga.
- Väetage ja kastke tomateid korrapäraselt, sest rikkalik saak vajab palju toitaineid. Ampel- ja põõsastomatid võivad kasvada vabalt, kuid tüvitomatitel tuleb iga nädal külgvõrsed ehk nn vargad küljest näpistada. Vääneldes ronivad tüvitomatid vajavad lisaks tuginööre või -võresid.
- Hoolitsege tolmeldamise eest, avades hommikul rõduklaasid või kasvuhoone tuulutusavad, nii et õhk käib ringi ja õietolm eraldub. Õhtuti tasub hea saagikuse nimel taimi niisutada. Korjake tomateid täiesti küpsetena, sest siis on need kõige maitsvamad. Suve lõpus tasub tüvitomatite ladvad ära lõigata, et saagi viimane osa jõuaks kindlasti küpseda.
Tekst: Paula Ritanen-Närhi