Kuna viimasel ajal on ringlusplasti saadavus paranenud, valmib Kekkilä traditsiooniline Aia- ja Suvilakomposter, mida on toodetud alates 1980. aastatest, nüüd ringlussevõetud materjalist.
Kekkilä kompostimis- ja taaskasutustoodete tootegrupi juht Janne Kanervo selgitab, et see illustreerib suurt muutust, mis ühiskonnas praegu toimub.
„Kõik soovivad ringmajanduses osaleda. Ringlusmaterjalide järele on turul järjest enam nõudlust ja juba praegu pakuvad toorainetarnijad mitmesuguseid ringlussevõetud tooraineid. Selline muutus on nõudnud siiski palju aega ja jõupingutusi. Taaskasutatava tooraine kasutamiseks on tulnud välja arendada ja ümber korraldada uutmoodi tootmisahelad – uute toorainete kasutamine on siiski palju lihtsam kui toodete valmistamine ringlusse võetud toorainest. Praktiliselt kogu logistika on tulnud ümber kujundada.“
Mitmesugused plastid
Kekkilä Aia- ja Suvilakompostrit on saadaval nii musta kui ka rohelisena. Must komposter on valmistatud täielikult ringlusplastist, rohelises on aga võrdselt kasutatud nii ringlusplasti kui ka uut plastmaterjali.
„Mustade ringlussevõetud plastide saadavus on parim, sest töötlemise käigus eri värvi plastid segunevad, mistõttu on tumedat värvi lihtsam toota. Meie rohelise kompostri välispind on uuest plastmaterjalist, siseosa aga mustast ringlussevõetud plastist,“ selgitab Kanervo.
Nii mustas kui ka rohelises kompostris kasutatakse taaskasutatud plastist valmistatud soojusisolatsiooni. Isolatsioon kiirendab kompostimist eriti varakevadel ja hilissügisel.
Ringlusplasti saadakse nii tööstuses tekkivatest plastijäätmetest kui ka eratarbijate kasutatud pakenditest. Tööstuslik plast on tänu ühtlasele kvaliteedile kergemini taaskasutatav ja seda toodetakse sageli suurte partiidena. Eratarbijatelt kogutud plasti võetakse nii Soomes kui ka kogu maailmas ringlusse veel üsna vähe. See on tingitud plastjäätmete määrdumisest ja raskesti ringlusse võetavate mitmekihiliste pakendite levikust.
Kekkilä ümara kujuga kompostrid on valmistatud tööstuse plastijäätmetest. Kuna oluline on ka eratarbijatelt kogutud plasti praegusest tõhusamalt taaskasutada, on Kekkilä teinud suuri investeeringuid nendest jäätmetest valmistatud toodete arendamisse. Praegu katsetab Kekkilä eratarbijatelt kogutud plastist toodete valmistamiseks eri tooraineid, tootmistehnikaid ja disainilahendusi ning otsib koostööpartnereid selliste toodete tarne- ja müügiahelate ülesehitamiseks.
Kestlik toode on keskkonnasõbralik
Ringlussevõetud plastist valmistatud tooted on osa Kekkilä laiemast ringmajanduse tegevussuunast, mille keskmes on vähendada loodusvarade liigkasutamist ringmajanduse abil.
Ringmajanduse eesmärk on hoida toorained ringluses ning kavandada tooteid, mis on vastupidavad, korduskasutatavad ja valmivad ringlussevõetud materjalidest.
Lisaks kompostritele kasutab Kekkilä ringlusplasti toodete pakendamisel. Kekkiläst sai valdkonna teerajaja, kui hakkas mõni aasta tagasi aednikele 100% ringlussevõetud plastist pakendites väetisi tarnima, ning jätkab seda nüüd ka mullakottidega.
„Külastasime kunagi plastide ringlussevõtu tehast ja tulime mõttele muuta mullapakendi sisemuse värvus mustast halliks. Nüüd on kogu meie mullapakend taaskasutatav,“ selgitab Kekkilä tootejuht Minka Mannerla. Ülejäänud tööstusettevõtted on meie eeskuju järginud. Kekkilä Kestlik+ tootesarja puhul on juba kogu kott halli värvi. Tänu sellele on õnnestunud suurendada ringlussevõetud plasti osakaalu 97 protsendini.
„Kekkilä jaoks on jätkusuutlik areng väga oluline ning me kulutame säästvamate pakendite ja toodete väljatöötamisele ning katsetamisele palju aega,“ jätkab Minka Mannerla. Kekkilä otsib ka pidevalt uusi võimalusi, kuidas toodetes ringlusmaterjalide osakaalu suurendada. Oleme esimene Soome tootja, kes valmistas aiandustooteid 100% ringlussevõetud materjalidest.
Kuna plasttooteid valmistatakse maailmas väga palju, ei piisa keskkonnakoormuse vähendamiseks üksnes ringlussevõtust. Leida tuleb ka võimalusi plastide kasutamise vähendamiseks. Selleks on Kekkilä muutnud oma plastpakendid õhemaks, et vähendada pakendamiseks vajaliku plasti kogust. Kekkilä Aia- ja Suvilakompostri puhul kajastub plasti vähendamine eelkõige toote disainis. Kompostrid on disainitud selliselt, et need oleksid vastupidavad ja nende osasid saaks vahetada. Kompostrite õhusiibrid ja kaaned on saadaval varuosadena, et kogu toodet ei peaks välja vahetama.
Kas kasutuskõlbmatuks muutunud kompostri saab samuti ringlusse võtta?
Põhimõtteliselt küll. Toote väliskest, siseosa ja nendevaheline isolatsioon on valmistatud samast plastist – polüetüleenist. Selliseid ühest materjalist tooteid on võimalik ringlusse võtta, samas kui mitmest eri materjalist koosnevate ja mitmekihiliste plasttoodete mehaaniline ringlussevõtt pole võimalik.
Praktikas pole pakendamata plastide jaoks terviklikku ringlussevõtu taristut veel loodud, nii et ringlussevõtt on praegu veel piiratud. Kuna ringmajandus ja sellega seotud süsteemid arenevad kiirelt, võib olukord kõigi plasttoodete ringlussevõtu osas muutuda. Seega võtab Kekkilä tootearenduses arvesse toodete ringlussevõetavust ka nende elutsükli lõpus. Praegu keskendutakse tootmisel siiski pika kasutusajaga toodetele, ringlussevõetud toorainele, vastutustundlikule tootmisele ja täielikult ringlussevõetavale pakendile.
Selles artiklisarjas räägime, kuidas Kekkilä ringmajandust edendab. Esimeses osas võtame luubi alla elu aluse – mulla. Juttu tuleb nii sellest, milline on kestlik muld, kui ka sellest, millest me praegu kasvusubstraate valmistame.
Loe meie jutusarja 1. osa: Kekkilä vähendab keskkonnakoormust ringmajanduse toodetega
ja 2. osa: Veeravale kivile ei kasva sammal – ringmajandus saab jõudu koostööst