Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Tomat

Solanum lycopersicum

Tomaatti Lycopersicon esculentum

Tomat on kodukasvuhoonete kõige populaarsem köögivili. Tomatit on võimalik kasvatada ka pottides, rõdul ja soojas kohas avamaal. Tomatisorte on palju ning viljade suurus, kuju, maitse ja värv on väga varieeruvad.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

50-150 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Tomaatti Lycopersicon esculentum

Tomatid kuuluvad maavitsaliste hulka ning on pärit Peruust ja Tšiilist. Enamiku tomatisortide leht koosneb üheksast saagjaservalisest lehekesest ning on 10-25 cm pikk. Vars ja lehed on karvased. Kollaste õite läbimõõt on 2-3 cm. Õitel on viis kroonlehte ja need kasvavad kobarates. Õie kattelehtedest tekib tomati kand. Botaanilises mõttes on tomati söödav osa mari.

Tomat vajab edukaks kasvamiseks ja arenguks palju soojust ja valgust ning palju vett ja toitaineid. Tomatile kõige sobivam temperatuur on 20–25 kraadi. Kasvukoht peab olema tuulte eest kaitstud, toitainerikas, fosforit sisaldav ja lubjatud. Kasvuhoones ja avamaal kasutatakse peenardes Aiamulda ja Mahedat Tomatiturvast. Mahe kasvupinnas sobib samuti nii kasvuhoonesse ja avamaale kui ka rõdul kasvatamiseks. Potis ja amplis kasvatamisel võib kasutada Aiamulda või kergemat Erimulda Suvelilledele. Taimed istutatakse olenevalt sordist ja kasvuviisist 30-50 cm vahedega.

Tomateid võib kasvatada seemnest või aiandist ostetud taimedest.

Taimed istutatakse piisavalt tugevaks arenenult ja eelistatult õitsevalt. Taimed võib istutada algsest kasvukohast oluliselt sügavamale. Istutatud taimed toestatakse nööride või tugikeppidega.

Kõrge varrega kasvatavatel tomatitel eemaldatakse regulaarselt lehekaenaldesse kasvanud võrsed.

Põuasel ajal vajab tomat palju vett, samuti ka kõige jõulisemal kasvuperioodil juulis-augustis. Tomatile ei meeldi siiski märg pinnas, vaid ühtlaselt niiske muld. Muld ei tohi kuivada, muidu võivad viljad lõheneda. Kui tomat on kasvuhoo sisse saanud, tuleb alumisi lehti eemaldada.

Tomatit väetatakse kasvuperioodil Maheväetisega tomatitele korra nädalas. Kui ladvad on erksalt rohelised ja tõmbuvad kipra, viitab see liigsele väetamisele.

Tomatid küpsevad paar kuud pärast istutamist.

Seemned külvatakse Külvi- või Istikumulda märtsis-aprillis. Külvatud seemned kaetakse õhukese mullakihiga. Istutusalad tuleb hoida niisked ja katta kile või looriga, kuni on moodustunud pärislehed. Sobiv idandamistemperatuur on 22–25 kraadi. Kui seemned on idanenud, viiakse taimed valgusküllasesse, umbes 18-kraadisesse kohta, näiteks aknalauale. Väetamist alustatakse lahja tomatite maheväetise lahusega, kui taimel on kaks lehepaari.

Kui esimesed pärislehed on nähtavad, taimed pikeeritakse ehk istutatakse igaüks eraldi potti juuri kahjustamata. Kõige alumine lehepaar tuleb mullapinnale ning näpistatakse pärast istutamist ära. Kui pott jääb väikeseks, istutatakse taim jälle suuremasse potti.

Taimi karastatakse enne välja istutamist, tõstes need paariks tunniks päevas umbes nädala jooksul varjulisse, hiljem päikselisse kohta. Istuta taimed avamaale või kasvuhoonesse, kui öine temperatuur on vähemalt 8 kraadi.

Otsi