Jäta sisu vahele
Suvelilled

Agaav

Agave

Agaavid on pikakasvulised ja suursugused lihaktaimed, mida võib suvel kasutada õues suvelille- ja püsikurühmade pilgupüüdjatena ning efektsete õuepotililledena. Eksootilisi agaave hakati mõisate aedades laiemalt kasvatama 19.-20. sajandi vahetusel. Agaave hoitakse üle talve siseruumides.

Kastmine:

Väike

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

20-175 cm

Värvid:

Valge

Agaavid on pärit Mehhikost, Ühendriikide lõuna- ja lääneosadest ning Vahe-Ameerikast ja Lõuna-Ameerika troopilistelt aladelt. Sugukonda kuulub rohkem kui sada liiki.  Agaavide kuju ja suurus varieeruvad liigist sõltuvalt. Agaavi kõrgus võib olla 20 – 175 cm ja laius 20 – 300 cm. Potitaimedena võib enamasti näha 30-70 cm kõrgeid ja laiu liike. Taimede suur leherosett on tugeva ja tavaliselt hästi lühikese varre otsas, nii et paistab nagu kasvaksid lehed välja otse maast. Rosetile kasvab igal aastal juurde ainult mõni uus leht. Lehed on suured, sitked, lopsakad, vahaja kattega, sakilise servaga ja nende tipus on tugev ja terav oga. Agaavi liikideks on näiteks ühevärvilised hallikasrohelised liigid ning liigid, millel on kollased või valged triibud lehtede servadel. Agaav õitseb alles vanemas eas. Õied on valged, kollakad või rohekad ja paiknevad rohkete ühekordsete õitega kobarates või tähkadena pikkade õievarte latvades. Taim kasutab õitsemiseks ja seemnete tootmiseks kogu oma energia ning pärast õitsemist õiekobar närbub. Õied on harva dekoratiivse väärtusega. Õites arenevad seemnetele lisaks ka idupungadest taimed. Ainult väiksemad liigid sobivad toataimedeks.

Agaavid on päikeseliste kohtade taimed. Need tulevad toime ka poolvarjus, kuid taime kuju areneb kaunimaks täisvalguse käes. Pärast talve uuesti valgusega harjumise järel meeldib taimele ka kõrvetava päikese käes. Agaavid on pärit kuivadest piirkondadest, seega võiks kasvusubstraat olla liivane. Sobiv muld on Kaktuse- ja Sukulendimuld. Noortel taimedel vahetatakse mulda igal kevadel, vanematel mõne aasta järel.

 

Agaav on rahul ka vähese kastmisega. Taime kastetakse üks kord korralikult ja seejärel lastakse mullal kuivada, sest lihaktaimena varub ta vett oma lehtedesse. Kasvuperioodi jooksul väetatakse agaave iga paari nädala järel nõrga Kastmisväetis lahusega või Maheda Vedelväetisega.

Sügisel enne külmade saabumist tuleb agaavid viia jahedasse valgusküllasesse siseruumi talvituma. Puhkeperioodil on sobiv temperatuur 10-15 kraadi. Kastmist vähendatakse tunduvalt, muld võib olla kuivapoolne. Kui jahedat siseruumi ei ole, võib agaavi proovida üle talve hoida normaalse toatemperatuuri juures, kuid koht peab olema valgusküllane. Toatemperatuuril kastetakse agaavi vähesel määral ja pihustatakse aeg-ajalt veega.

Otsi