Ürdid ja köögiviljad
Ahtalehine käokuld
Helicrysum italicum
Ahtalehine käokuld ehk karritaim on karri lõhnaga hõbedaste lehtedega ürt, mida kasutatakse ka suvelillede ja sügislillede rühmades lehttaimena. Taime lehed ja varred on hõbedaläikelised.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
20-30 cm
Värvid:
Hõbehallid lehed Valge
Õitsemine:
Kesksuvi
Ahtalehisel käokullal on väikesed dekoratiivsed hõbedakarva lehed. Lehed on kitsad ja 2-4 cm pikad. Ahtalehist käokulda müüakse 20-30 cm kõrge taimena, looduslikes kasvukohtades Vahemere piirkonnas kasvab see 60 cm kõrgeks. Hõbehallide õievarte tipus avanevad väikesed astritaolised kollased nuputaolised õied väikeste madalate kobaratena. Ahtalehine käokuld sobib suurepäraselt samasse potti koos hariliku pune, salvei ja tüümianiga. Hõbedakarva taim toob huvitavat vaheldust muidu roheliste toonide maailma.
Karritaime ei kasutata nimest hoolimata karri maitseainesegudes. Maitsetaimena kasutatakse selle lehti nagu karritki pajaroogades, suppides, kana-, köögivilja- ja riisiroogades ning aedviljade marineerimisel. Varsi ja lehti küpsetatakse esmalt kuumal pannil, et karri aroom esile tuleks, ja seejärel lisatakse maitsestatavale toidule. Ahtalehist käokulda kasutatakse ka eeterlike õlide toorainena.
Vahemere piirkonnast pärit ürdile meeldib päikeseline koht ja see talub ka kuuma päikeselõõska. Karritaimele meeldib liivasegune toitainevaene muld, nagu näiteks Mahe Ürdimuld. Istutuskaugus on 15-20 cm.
Ahtalehist käokulda kastetakse korrapäraselt, aga see talub ka lühiajalist mulla tahenemist. Vältida tuleks liigset kastmist. Taime väetatakse Maheda Vedelväetisega, lisades seda kastmisveele.
Taimelt võib korjata saaki kogu kasvuperioodi jooksul võrsete otsi lõigates. Selle tulemusel muutub taim ka kohevamaks.
Ahtalehine käokuld on meil aedades üheaastane, aga see võib talve üle elada sisetingimustes umbes 5-10 kraadi juures.
Ahtalehise käokulla õied on vastupidavad lõike- ja kuivlilled.