Jäta sisu vahele
Marjad ja puuviljad

Aiaõunapuu

Malus domestica

Omenapuu Malus domestica kukkii Omenapuu Malus domestica omenoita Omenapuu Malus domestica

Õunapuud teevad rõõmu ja pakuvad saaki aastaid, kui sordi ja kasvukoha valikule ning lõikamisele ja talvekaitsele piisavalt tähelepanu pöörata. Saagikogus ja kvaliteet paranevad, kui sordil on teist sorti tolmeldaja.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

300-500 cm

Värvid:

Roosa Valge Rohelised lehed

Õitsemine:

Kevad

Soovitame neid tooteid koos taimega:

Omenapuu Malus domestica kukkii Omenapuu Malus domestica omenoita Omenapuu Malus domestica

Aiaõunapuu on üks kergemini kasvatatavaid viljapuid. See puu on ilus ja kasulik. Mitmed suvi-, sügis- ja talisordid loovad kõik eeldused just kasutusotstarbele sobiva sordi leidmiseks. Sordi valimisel tuleb lähtuda kasvutsoonist ja kasutusotstarbest.

Õunapuud kasvavad olenevalt sordist ja lõikamismeetodist 3-5 m kõrguseks. Õigesti kujundatud võraga puud on laiuvad ja tugevate okstega. Õunapuude valged õied puhkevad mais-juunis.

Õunapuusorte on rohkesti. Need jagatakse saagi koristamise aja ja säilivuse alusel suvi-, sügis- ja talisortideks.  Enamlevinud sordid on kasvutsoonide alusel näiteks:

Suvesordid: Huvitus, Pirja, Valge klaar. Suvesordid valmivad alates augusti keskpaigast. Need õhukese koorega õunad tuleb kohe toiduks tarvitada, sest need säilivad halvasti.

Sügissordid: Punakaneli, Punainen Melba, Samo. Sügissordid valmivad septembris. Sobivad lauaõunteks ning säilivad jahedas hoiuruumis paar nädalat ning sobivas laoruumis isegi 2-3 kuud.

Talisordid: Antoonovka, Lobo, Konsta. Talisordid korjatakse septembris-oktoobris enne täisküpsuse saavutamist. Õunad on kõige maitsvamad umbes kuu aega pärast jahedasse hoiuruumi viimist.  Talisordid säilivad hoiuruumis isegi kuni 3-5 kuud.

Õunapuud kasvavad kõige paremini päikesepaistelistel ja soojadel kasvukohtadel. Pinnas peab olema paksu mullakihiga, toitaineterikas ja hea drenaažiga. Õunapuudele sobiv muld on Erimuld Puudele ja Põõsastele. Tavaliste õunapuude istutuskaugus on 4 m. Õunapuude istutusaugu suurus peab olema vähemalt 50×50 cm.

Istutamise käigus tuleb õunapuud korralikult toestada, et tüvi kasvaks sirgeks. Istutusaastal tuleb taimi kasta igal kuul, eriti oluline on kastmine põua ajal.

Edaspidi tuleb õunapuudele anda kevadel Aialupja ning väetisena Mahe Marjaväetist, mis toetab õite ja viljade moodustumist ning saagi säilivust.

Õunapuid kaitstakse talveperioodil näriliste ja jäneste kahjustuste eest.

Õunapuu tüvelt eemaldatakse järsult ülespoole suunatud ning vigastatud oksad. Eesmärgiks on kujundada õhuline võra, milles on rohkesti horisontaalseid oksi. Õunapuid ei tohi korraga liiga tugevasti tagasi lõigata. Ülemäära jõuline lõikamine kiirendab okste vesivõsude kasvu ning selle tulemusel kujuneb puu võra liiga tihedaks. Õunapuid lõigatakse kevadel enne kasvuperioodi algust. Hea kasvuhoo saanud puid võib kergelt tagasi lõigata ka juulis.

Juulis antakse õunapuudele Mahe Marjaväetist. Augustis-septembris väetatakse õunapuid Sügisväetis PLUS+ väetisega.

Otsi