Toataimed
Ananass
Ananas comosus
Söödava puuviljana tuttav ananass on ka eksootiline ja kaunis toataim. Ananassil on hallikasroheline lehekodarik, mille keskelt tõuseb taime krooniks õievarre tipus olev vili. Ananass on vähenõudlik toataim, tuleb vaid jälgida, et toatemperatuur oleks piisav.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
30-50 cm
Värvid:
Lilla
Õitsemine:
Kesksuvi
Ananass on troopikas kasvav rohttaim. Ka selle mahlast käbikujulist ladvaõisikut ehk rüüsvilja kutsutakse ananassiks. Taime kodarikus asetsevad lehed on jäigad ja teravate servadega. Kodariku keskelt kasvab välja tugeva lehekodarikuga lõppev jämeda varrega õisik. Ladvakodarikust allpool paiknevast tihedast õisikust moodustub käbitaoline vili. Õied on sinakaspunased ja kasvavad tähkja rühmana lühikese varre ülaosas väikesest ladvakodarikust allpool. Looduses kasvab taim umbes meetrikõrguseks, toataimena kasvatatavad ananassid on umbes 30-50 cm kõrged.
Troopilise taimena vajab ananass soojust, valgust ja ühtlast niiskust. Taime asukoht peaks olema valgusküllane või päikeseline ja toatemperatuur üle 20 kraadi, suvel võib ananassi viia 22-25-kraadise temperatuuri kätte. Toataimena meeldib ananassile kasvada liivaseguses mullas, seega on sobiv muld Kaktuse- ja Sukulendimuld.
Ananassi tuleb kasta vähesel määral, kuid ühtlaselt. Pealmine mullakiht võib kastmiskordade vahel kuivada. Taim vajab väetamist mõne järel Lillede Toiteseguga või Maheda Vedelväetisega.
Ananassi mulda vahetatakse kevadel, kui pott on taimele jäänud väikeseks.
Ananassi on võimalik kaupluses müüdavast viljast ise kasvatada. Lehekodarik peab olema heas seisukorras ja roheline. Lehekodarik tuleb ära lõigata ja selle alt viljaliha hoolikalt eemaldada. Lehekodarikust eemaldatakse paari sentimeetri ulatuses lehti. Lehtede alt tulevad nähtavale väikesed juured.
Lehekodarik istutatakse Kaktuse- ja Sukulendimulda ning seejärel hoitakse muld ühtlaselt niiske. Liigse kastmise korral hakkab kodarik mädanema. Juurdumine võib kesta paar kuud ning seejärel kastetakse taime kord nädalas.