Toataimed
Diifenbahhia
Dieffenbachia seguine
Diifenbahhiad on tänu suurepärasele kohanemisvõimele, kiirele kasvule ja dekoratiivsusele populaarsed toataimed. Diifenbahhiaid on palju erinevaid sorte, mis erinevad üksteisest lehtede kuju, värvuse ja mustri poolest.
Värvid:
Rohelised lehed
Õitsemine:
none
Diifenbahhiat nimetatakse ka täpiliseks diifenbahhiaks. Algselt vihmametsadest pärineval diifenbahhial on jäme ja sirge rohtne tüvi, mille külge kinnituvad suured, värvuselt rohelised või tumerohelised ning heledate või kollakate soontega lehed. Lehtedel võib olla ka valgeid täppe või jooni. Diifenbahhiad kasvavad tavaliselt 50-100 cm kõrguseks.
Diifenbahhia moodustab õitsemisel vähemärgatavaid kallataolisi õisi, milles kollakat tõlvikõisikut ümbritseb rohekas kandeleht. Õitsemine võtab taimelt rohkesti energiat ja selle tulemusel võivad lehed variseda. Taime ilu ja lopsakuse säilitamiseks võib õisiku kohe, kui seda lehekaenlast on märgata, maha lõigata. Diifenbahhia taimemahl on tugevasti limaskesti ärritav ja turseid põhjustav. Diifenbahhiat peetakse parimaks siseõhu kvaliteeti parandavaks taimeks.
Diifenbahhiad eelistavad kasvada valgusküllases kasvukohas, kuid tulevad toime ka varjulisemas paigas. Heledate lehtedega sordid on valgusnõudlikumad kui tumedalehelised sordid. Väheses valguses taime lehtede värvus ja muster kahvatuvad. Õhukesed lehed on otsese päikesevalguse suhtes tundlikud. Diifenbahhia ei talu tuuletõmbust. Kõige sobivam temperatuur kasvuperioodil on 16-25 °C kraadi, madalaim 15°C kraadi. Diifenbahhiatele meeldib toitainerikas, hästi vett läbilaskev kasvupinnas. Sobiv muld on Lillemuld, altkastetavates pottides kasutatakse Roheliste Taimede mulda.
Diifenbahhiat kastetakse rikkalikult märtsist septembrini, kuid ülekastmisest hoidudes. Talveks tuleb kastmist vähendada, lastes pindmisel mullakihil kahe kastmiskorra vahepeal kuivada. Taime väetatakse märtsist septembrini 1-2 korda nädalas Lillede Toiteseguga või Maheda Vedelväetisega.
Diifenbahhiale meeldib veega piserdamine, kuigi taim talub üllatavalt hästi kuiva siseõhku vaatamata oma vihmametsa päritolule. Lehtede aegajalt piserdamine aitab taimedel kohaneda ka kasvamisega kuiva õhuga keskkütteruumides.
Diifenbahhia istutatakse uude lillemulda ümber kevadel. Taim on kiirekasvuline, mistõttu valitakse ümberistutamisel suurem pott. Ümberistutamisel võib taime lopsakamaks muutmiseks ja kõrgusse kasvamise pidurdamiseks tagasi lõigata. Lõigatud ladva võib panna uue taime saamiseks mulda juurduma.
Diifenbahhia reageerib tundlikult ebapiisavale hooldusele. Liiga vähene kastmine või kuiv õhk põhjustab lehtede kollaseks muutumise või leheservad tõmbuvad pruuniks.