Jäta sisu vahele
Püsikud

Habenelk

Dianthus barbatus

Harjaneilikka Dianthus barbatus, valkoinen Harjaneilikka Dianthus barbatus

Habenelk on traditsiooniline kaheaastane suvelill. Püstised, veidi painduvad võrsed moodustavad tumerohelisi puhmaid. Suurte lõhnavate õisikute värv varieerub valgest tumepunaseni ja ühevärvilisest mitmevärviliseni.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-50 cm

Värvid:

Punane Valge

Õitsemine:

Hilisuvi

Harjaneilikka Dianthus barbatus, valkoinen Harjaneilikka Dianthus barbatus

Habenelk on kaheaastane taim, mis kasvatab esimesel suvel lehti ja õitseb teisel suvel. Taim on praktiliselt mitmeaastane, sest see paljuneb ise seemnetest ja kasvatab lisaks võsusid. Habenelk külvab end tavaliselt mitmeaastaseks taimestikuks, välja arvatud Soome põhjaosas, kus selle seemned ei jõua lühikese suve tõttu küpseda. Habenelk võib oma esialgselt istutuskohalt kergesti kaduda ja teises kohas seemnetaimena jälle kasvama hakata.

Taime lehed on kitsad, lineaalsed ja moodustavad madala roseti. Lehti kasvab ka 30-50 cm kõrgetel paindumatutel õievartel. Varre tipus moodustavad väikesed ümarad õied poolkerakujulise kännasõisiku. Õied on ühekordsed või täidisõied ja lõhnavad nõrgalt. Habenelk õitseb juulis-augustis.

Habenelgile meeldib päikesepaisteline või poolvarjuline kasvukoht. Talle meeldib värske või kuivapoolne, lubja- ja toitainerikas liivane või moreenpinnas. Talvitumist hõlbustab istutamine nõlvakule või vähemalt kõrgpeenrasse, kus vesi talvel ei seisa. Sobiv muld on Aiamuld või Erimuld Püsikutele ja Roosidele. Taimed istutatakse 35 cm vahedega.

Habenelki võib paljundada seemnetest või ettekasvatatud taimedega. Külvatakse juunis-juulis, harvendatakse ja istutatakse uuesti augustis. Taim õitseb järgmisel suvel.

Lehemätast võib talveks katta Talvekaitse turbaga või kuivade lehtedega, kui lumekate ei ole paks.

Kevaditi lubjatakse habenelgi taimestikku Aialubjaga ja väetatakse Kevad– või Püsikuväetisega.

Hea lõikelill.

Meelitab ligi liblikaid.

Otsi