Jäta sisu vahele
Suvelilled

Harilik heliotroop

Heliotropium arborescens

Heliotroopin Heliotropium arborescens kukka

Harilik heliotroop on lõhnav lillakassiniste õitega traditsiooniline suvelill, mida sobib nii lillekasti kui peenrasse. Õisikud on pilkupüüdvad. Süstjad lehed on tumerohelised ja mattpinnalised.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-50 cm

Värvid:

Lilla Sinine

Õitsemine:

Kesksuvi

Heliotroopin Heliotropium arborescens kukka

Heliotroobi tugevalt vanillilõhnalised väikesed violetsed õied moodustavad varre tippu umbes 10 cm laia lameda sarikõisiku. Saadaval on ka haruldasem valge liik. Lehed on tumerohelised, karedad ja kortsulised. Heliotroobi kasvuviis on püstine, lopsaka põõsa kujuline, 30-50 cm kõrge. Heliotroobile meeldib ka sisetingimustes valgusküllases kohas. Heliotroobi kõik taime osad on mürgised.

Heliotroopi võib kasvatada seemnetest. Seemned külvatakse märtsis Külvimulda. 5 cm pikkused taimed pikeeritakse pottidesse ja nende latvu lõigatakse pärast juurdumist 2-3 korda. Aianduspoodidesse saabuvad heliotroobi taimed mais.

Heliotroobile meeldib õhuline ja toitainerikas kasvusubstraat. Sobiv muld on Erimuld Suvelilledele. Heliotroobid tuleb istutada 30 cm vahedega.

Heliotroop on külmakartlik, seega võib selle välja istutada alles juunis. Heliotroop õitseb kuni sügiskülmade saabumiseni.

Heliotroop õitseb kõige paremini päikese käes, aga tuleb toime ka poolvarjus ja varjus. Kasvukoht võiks olla tuulte eest kaitstud.

Heliotroobile meeldib korrapärane kastmine, aga see talub ka mullapinna kuivamist. Toitaineid kulutab heliotroop palju, seepärast tuleb seda väetada igal kastmiskorral Suvelillede Toiteseguga või Suveväetisega.

Närbunud õisikud lõigatakse ära.

Sügise saabudes võib heliotroobi viia toataimeks valgusküllasele aknale. Talvel kastetakse taime vähem ja väetamist alustatakse alles veebruaris. Talve üle elanud võrsetest võib lõigata pistikuid uute taimede kasvatamiseks.

Meeldib liblikatele.

Otsi