Jäta sisu vahele
Toataimed

Harilik luuderohi

Hedera helix

Muratin Hedera helix lehti

Harilik luuderohi on mitmel moel kasutatav pikkade võrsetega rohetaim, mida kasvatatakse nii toataimena kui koos suvelilledega. Luuderohu sortide lehekujud on erinevad, lisaks ühevärvilisele rohelisele on ka valget ja kollast tooni lehtedega sorte.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

Pituus 50 - 100 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Õitsemine:

none

Muratin Hedera helix lehti

Luuderohtu võib kasvatada nii siseruumides kui suvel ka väljas. Taime võib kasvatada ripptaimena amplis ja pottides või toestatuna kas kaarele või taimetugedele.

Luuderohule meeldib enim poolvarjuline või varjuline koht. Kirjude lehtedega sordid vajavad rohkem valgust kui rohelehelised. Luuderohi ei talu liigset palavust ja tugevas päikesevalguses muutub lehtede vahajas pind pruuniks. Luuderohi talub hästi jahedust ning Lõuna-Soomes elab see soojema talve ka välitingimustes üle. Luuderohi on ilmastikukindel ja talub mõõdukat tuult ning vihma.

Sobiv kasvusubstraat on niiskepoolne, kuid vett läbilaskev, lupja ja liiva sisaldav ning mullakas. Sisetingimustes istutatakse luuderohi Lillemulda ning väljas potis kasvatades kasutatakse Erimulda Suvelilledele. Luuderohud istutatakse üksteisest 30 cm kaugusele.

Luuderohtu tuleks kevadest sügiseni ühtlaselt ja rohkesti kasta, kuid juurtele ei tohi seisvat vett jääda. Kui kasvusubstraat väga ära kuivab, põhjustab see lehtede krussitõmbumist ja mahavarisemist. Talvel lastakse pindmisel mullakihil kastmiskordade vahel kergelt kuivada. Kasvuperioodil väetatakse luuderohtu üks kord nädalas Lilleväetise või Suvelilleväetisega.

Võrsete lõikamine ei ole vajalik, kuid see soodustab hargnemist.

Väljas kasvav luuderohi talvitub kõige kindlamalt siseruumides. Sobiv temperatuur on 10-15 kraadi, kuid paljud luuderohu sordid saavad talvitumisega hakkama ka soojemas, umbes 15-20 kraadises ruumis.

Luuderohtu on lihtne paljundada pistikutest, need juurduvad veeklaasis kiiresti.

Otsi