Jäta sisu vahele
Püsikud

Harilik maajalg

Glechoma hederacea

Maahumala Glechoma hederacea

Harilik maajalg on kasvukoha suhtes äärmiselt vähenõudlik püsik. Taim on põõsaste ja suurte püsikute alustaim, mille kirjulehelist vormi kasvatatakse amplites ja istutuspottide ääretaimena. Lehed on väikesed ja ümarad, piparkoogitaolise servaga.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

5-10 cm

Värvid:

Lilla

Õitsemine:

Varasuvi

Maahumala Glechoma hederacea

Harilik maajalg on kiirekasvuline pinnakattetaim. Kasvupinnaseks sobib ka väga toitainevaene pinnas, kasvukoht võib olla täisvarjus või päikeseline. Maajalga võib sageli leida murus heintaimede hulgas ning lehtmetsades teeradade servades. Lehed hakkavad rohetama kohe, kui lumi on sulanud. Kogu taim lõhnab veidi vürtsiselt, seda on tunda taime osi puudutades.

Harilikku maajalga kasvatakse tema talihalja lehestiku tõttu, sest õied on tagasihoidlikud. Taim on maapinnal roomava kasvuviisiga. Amplitaimena kasvatataval sordil ‘Variegata’ on valgekirjud lehed. Väikesed lillakad õied jäävad lehestiku varju. Hariliku maajala kõrgus on 5-10 cm, kuid võrsed võivad olla mitmemeetrised, ka amplites kasvatataval kirjulehelisel sordil.

Harilik maajalg kasvab hästi nii päikeselises kasvukohas kui ka varjus. Kasvupinnas võib olla kas kuiv või niiske, vähese või keskmise toitainesisaldusega. Taimede vahekaugus istutamisel on 40 cm. Istutamisel võib kasvupinnasele lisada Aiamulda. Pottidesse istutamisel lisatakse Suvelillemuld.

Pinnakattetaimena kasvatatav harilik maajalg erilist hooldust ei vaja. Aia kevadise hooldamise käigus antakse taimedele Aialupja ja väetatakse Kevadväetisega.

Pottidesse istutatud harilikku maajalga kastetakse regulaarselt ja väetatakse Suvelilleväetisega. Liiga pikaks kasvanud võrsed võib tagasi lõigata.

Otsi