Okaspuud
Harilik mänd
Pinus sylvestris
Igihaljas mänd on meie kõige levinum puuliik ning kasvab looduslikult peaaegu kogu maal. Puu kasvab 20 m kõrgeks ja pikaealise liigina võib elada sadu aastaid vanaks. Sirge tüvega ja silmatorkav puu sobib hästi kasvama avarale kasvukohale soolopuuna.
Kastmine:
Väike
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
1000-3000 cm
Värvid:
Valge
Õitsemine:
Varasuvi
Vana männi tüvi on alt tumehall, sooneline ja kaetud paksu koorega. Ülalpool on tüvi punakaspruun ja ketendav. Punakaspruun tüvi on dekoratiivne, kuid sobib hästi ka õitsvate ronitaimede toestamiseks.
Sinakashallid, teravatipulised okkad on 4-6 cm pikkused. Ühekojalise männi isasõied on kollased. Mänd õitseb juunis. Purpurpunastest emasõitest arenevad kahe aastaga koonusekujulised, üsna väikesed käbid. Männist on aretatud mitmeid sorte, ka madalakasvulisi ja põõsakujulisi.
Sümmeetrilise ja lopsaka võra kujunemiseks vajab mänd avatud ja valgusküllast kasvukohta. Kasvupinnase suhtes ei ole puu kuigi nõudlik, kuid kasvab hästi kuivas või parasniiskes, hästi vett läbilaskvas pinnases. Männil on sirge ja jäme, sügavale ulatuv sammasjuur, mistõttu puu on väga tormikindel. Mänd istutatakse Aiamulda või Erimulda Puudele ja Põõsastele. Õuepuudena istutatud mändide vahekaugus istutamisel on vähemalt 5 m.
Mänd ei vaja erilist hooldust. Männi istutusaastal ja istikufaasis puhastatakse taime ümbrus umbrohust ja kastetakse kuivadel aegadel.
Männi juurte ümber võib puistata Puukooremultši, mis hoiab seemiku istikuks kasvamisel ära umbrohu kasvu ja pinnase piisavalt niiske.