Ürdid ja köögiviljad
Harilik pune, oregano
Origanum vulgare
Harilik pune ehk oregano on mitmeaastane punakate õitega püstjas taim. Tegu on mitmeaastase 20-80 cm kõrguse tugeva aroomiga ürdiga.
Kastmine:
Väike
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
30-80 cm
Värvid:
Roosa Valge
Õitsemine:
Kesksuvi
Lopsaka kasvuga harilik pune ehk oregano sobib aias kasvatamiseks nii oma dekoratiivsuse tõttu kui ka toiduks kasutamiseks. Harilik pune sobib kasvatamiseks nii amplis kui rõdukastis; suurtes pottides ning vihma eest kaitstult võib ta korralikult kaetuna ka talve üle elada. Hariliku pune õitseaeg on pikk ning õied meelitavad aeda arvukalt kimalasi, mesilasi ja liblikaid. Harilik pune on ka ilus lõikelill, samuti võib tema õisi kasutada kuivkompositsioonides.
Hariliku pune leheroots on lühike, leht on kujult piklikmunajas; lehed võivad olla saagjad või siledaservalised ja heledate udemetega. Harilik pune õitseb rikkalikult juulis-augustis; taime väikesed õied on kas karmiinpunased või valged ning koondunud õiekännasesse.
Harilikule punele meeldib lubjakas vähese toitainesisaldusega pinnas ning valgusrikas ja soe kasvukoht. Taim talub üsnagi hästi kuivust. Kuna pune on mitmeaastane taim, peaks kasvukoht olema võimalikult umbrohuvaba. Sobiv muld pinnaseparanduseks on Aiamuld. Pottides võib kasutada Mahedat Ürdimulda, suuremates pottides Aiamulda. Istutusvahe on 30 cm.
Harilikku punet võib kasvatada seemnest või taimedest. Seemnete puhul soovitame taimede ettekasvatamist, sest taimena istutades saavutatakse avamaal parem tulemus. Võimalik on ka avamaale külvamine. Enne taimede väljaistutamist parandatakse mulla kvaliteeti Aiamullaga, Maheväetisega Köögiviljadele ja Aialubjaga.
Edaspidi antakse mitmeaastastele taimedele kevadeti Aialupja ning väetatakse kergelt Mahe Vedelväetisega või Maheväetisega Köögiviljadele.
Kui hariliku pune taimed on veel väikesed, tuleb umbrohud välja rohida. Suuremaks kasvav lopsakas punetaim suudab umbrohtu hästi lämmatada.
Terve suve jooksul võib maitseürtidena kasutada lehti, varrelatvu ja õienuppe. Säilitamiseks lõigatakse enne taime õitsemist varred umbes 15 cm kõrguselt. Harilikku punet säilitatakse kas kuivatatuna või sügavkülmikus.
Augustis-septembris võib harilikule punele anda Sügisväetist. Vähese lumega piirkondades või põhjapoolsetes piirkondades võib taimi kaitsta pärast maa külmumist Talvekaitse turbakihiga. Talvel taime vars närbub, kuid sirgub kasvuperioodi alguses kiiresti umbes 30 cm kõrguseks. Harilik pune puistab oma seemned maha alles talvel. Puitunud varred jäävad lumehangedest välja turritama.
Kevadel lõigatakse taimed tagasi 5-6 cm kõrgusteks.
Hariliku pune istandikke uuendatakse iga 3-5 aasta järel.