Ilupuud
Harilik vaher
Acer platanoides
Harilik vaher on kiirekasvuline ja vastupidav lehtpuu. Vaher istutatakse soolopuuna või hekina aeda varjutama ja kaitsma. Harilik vaher on laia võraga puu suurte lõhistunud lehtedega. Sügisvärvus on säravalt punase ja oranžikirju.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Poolvarjus
Kõrgus:
1000-2000 cm
Värvid:
Laimiroheline
Õitsemine:
Varasuvi
Vahemik :
I–IV(V)
Harilik vaher on pikaealine ja tuulekindel puu, mis kasvab 10-20 m kõrguseks. Puu juurestik ulatub sügavale ja laiali. Vahtra meelõhnalised õisikud on kännasjad ja kollakasrohelised. Õied puhkevad enne lehtede puhkemist ja meelitavad mesilasi ja kimalasi. Sügisel arenevad harilikul vahtral tiivulised viljad. Harilikust vahtrast (Acer platanoides) on aretatud erinevaid sorte, nt ‘Faassen’s Black’, punaselehine sort, ‘Drummondii’, kirjulehine sort, tumedaleheline ‘Schwedlerii’ ja madalam kerakujulise võraga ‘Globosum’.
Harilik vaher eelistab kasvada päikselisel või poolvarjulisel kasvukohal. Vana puu vajab palju valgust. Harilik vaher kasvab parasniiskes, keskmise kuni rohke toitainesisaldusega ja hästi vett läbilaskvas kasvupinnases. Puu istutatakse sobib Aiamuld. Noor puu hakkab harunema juba üsna madalalt ja nii kujuneb laiuv võra. Sobiv vahekaugus istutamisel on puudegrupis 4-7 m ja soolopuudel 10 m.
Noori vahtraid tuleb kaitsta jäneste eest tüvekaitse ja võrguga. Vahtraid lõigatakse juulis-augustis, sest kevadel on puudes tugev mahlavool. Eemaldatakse kahjustatud, kuivanud, liiga tihedalt või vale nurga all kasvavad oksad.