Toataimed
Harilik viigipuu
Ficus carica
Harilik viigipuu on eksootiline toataim, mis vajab talvel jahedat sisekliimat ja suveajal palju valgust. Harilik viigipuu on heitlehine väike põõsas või puu, millel on kauni kujuga tume- või tuhmrohelised suured lehed.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
30-100 cm
Värvid:
Rohelised lehed
Õitsemine:
Kevad
Harilikku viigipuud näeb tänapäeval harva toataimena. Vanasti kasvatati seda mõisate jahedates kasvuhoonetes peamiselt meeldiva lõhna ja kaunite lehtede tõttu. Suveks viidi taim välja. Lehelabad on umbes kahe kämbla suurused, pealt tume- või tuhmrohelised, alt selgelt heledamad ja sügavate hõlmadega; lehtedel on hõlmasid 3 – 5 ja igal hõlmal on lisaks madalaid hõlmasid. Harilik viigipuu on subtroopiline puuliik, mis on pärit Lähis-Idast ja Aasia lääneosast, kus suved on väga kuumad ja talved pehmed – jahedapoolsed.
Harilik viigipuu tunneb suvel end kõige paremini potis terrassil või rõdul, kõige meelsamini päikeselises või poolvarjulises kohas. Siseruumides eelistab taim võimalikult valgusküllast kohta. Kasvukoht peab olema soe.
Harilik viigipuu kasvab paremini ja seda on kergem hooldada, kui see istutatakse müügipotist ümber suuremasse potti. Mullaks sobib liiva sisaldav Roheliste Taimede muld.
Harilik viigipuu vajab suvekuudel regulaarset kastmist, nii et kasvusubstraat täielikult läbi ei kuivaks. Viigipuud tuleb väetada suveperioodil kord kuus Lilleväetisega.
Harilik viigipuu elab talve üle pimedas või valgusküllases toas, kus temperatuur võiks olla tavalisest jahedam. Taim kukutab talvel oma lehed maha. Pimedas ruumis on ideaalne temperatuur 0–5 kraadi. Kui taim on kogu talve soojas ruumis, ei kasvata ta järgmisel aastal vilju. Talvel tuleb taime kasta ainult vähese veega.