Ilupuud
Iluõunapuu
Malus
Iluõunapuud on ühed kaunimad dekoratiivpuud, mida kaunistab lisaks õitele ka värvikas lehestik. Lehed on kevadel punakad, hiljem omandavad rohelisema tooni. Iluõunapuu õitseb juunis rikkalikult punaste või valgete õitega.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
200-400 cm
Värvid:
Punane
Õitsemine:
Varasuvi
Vahemik :
I-III(IV-VII)
Iluõunapuud on ühed kaunimad õitsevatest dekoratiivpuudest. Iluõunapuu on kaunis ka pärast õitsemist, sest lehestik ja väikesed viljad on värvirõõmsad. Iluõunapuud võib istutada koos teiste dekoratiivpõõsastega. Dekoratiivne, kaunilt õitsev iluõunapuu sobib hästi soolopuuna väikest õue kaunistama. Iluõunapuu on ka väga hea ja ilus teiste õunasortide tolmeldaja.
Iluõunapuudest on aretatud palju sorte, ka selliseid, mis talvituvad päris Põhja-Soomes.
Healõhnalised valged või roosad õied puhkevad mais-juunis. Viljad on väikesed ja söödavad, kuid maitse on sorditi erinev. Iluõunapuud kasvavad 2-4 meetri kõrguseks.
Iluõunapuud eelistavad kasvada valgusküllases kasvukohas, see tagab rohke õitsemise ja saagikuse. Parim pinnas on vett hästi läbilaskev, lubjarikas pinnas. Istutusauk peaks olema 1 m lai ja sügav. Sobiv muld on Erimuld Puudele ja Põõsastele. Istutamisel on vahekaugus 4 meetrit.
Iluõunapuud on vähenõudlikumad kui aiaõunapuud.
Kevadel lisatakse iluõunapuu kasvupinnasesse Aialupja ja väetatakse Kevadväetisega.
Iluõunapuud ei vaja regulaarset lõikamist. Iluõunapuid lõigatakse ainult vajadusel ja ka siis vaid harvendatakse. Vanemad, kahjustatud ja ebasoodsa nurga all kasvavad oksad ja konkureerivad ladvad lõigatakse välja. Tagasilõikust tehakse varakevadel ja alati jäetakse piisav oksatüügas.
Noori puid tuleb kaitsta näriliste ja jäneste kahjustuste eest tüvekatte ja võrkudega.
Iluõunapuu viljadest võib valmistada mahla ja püreesid. Viljadega oksad on dekoratiivsed ka hilissuvistes lilleseadetes ja vanikutes.