Toataimed
Jõulutäht
Euphorbia pulcherrima
Jõulutäht ehk kaunis piimalill on piimalillede perekonda kuuluv taimeliik. Liik on pärit Kesk-Ameerikast ja Eestis tuntakse seda jõuluaegse potitaimena. Jõulutähe värvidest on populaarsemad tumepunane ja punane, aga ka valged ja helepunased sordid on hakanud oma populaarsust kasvatama.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
20-50 cm
Värvid:
Punane Oranž Roosa Valge Mitmevärvilised lehed
Õitsemine:
Talv
Jõulutähe tegelikud õied on kõrglehtede keskel olevad tagasihoidlikud kollakasrohelised mügarikud. Kõrglehtede all on koonuselised tumerohelised lehed. Looduslikus kasvukeskkonnas kasvab jõulutäht mitme meetri kõrguse põõsana. Toataimeks aretatud jõulutäht võib olla lausa 40-50 cm kõrge. Valikus on ka tüvivormid. Värvidest leidub lisaks traditsioonilistele kirjusid, oranže, helekollaseid, sidrunkollaseid, kaneelipruune ja tänapäeval ka värvitud taimi. Jõulutäht on lühipäevataim, seega vajab taim õitsemiseks 6–8 nädala pikkust perioodi, mil päeva valge aeg ei ületa kümmet tundi.
Jõulutähtedele meeldib ere valgus, aga kuuma päikese käes neile olla ei meeldi. Ideaalne temperatuur on päeval 18-22 kraadi, öösel 10-18 kraadi. Liiga soojas ruumis kõrglehed tuhmuvad. Jõulutäht ei talu külma ja ka lühiajaline jahedas viibimine põhjustab lehtede varisemist.
Jõulutähe söömine võib põhjustada lokaalset ärritust. Jõulutähe piimmahl võib puudutamisel põhjustada naha või silmade ärritust.
Jõulutähele meeldib ühtlane niiskus. Mulla pind võib kastmiskordade vahel veidi kuivada. Kastmiseks sobib kõige paremini käesoe vesi. Taimele ei meeldi liigne kastmine, läbimärjas mullas hakkavad juured mädanema ning lehed kolletuma ja varisema. Õitsemise ajal ei vaja taim väetamist.
Jõulutäht tuleks paigutada sooja kohta ning tasuks vältida tuuletõmbe võimalust.
Sageli hoitakse jõulutähte nii kaua, kuni see näeb välja kaunis, ja seejärel taim hävitatakse. Jõulutähest on aga võimalik kasvatada ka pilkupüüdev toataim või panna taim õigete võtete abil uuesti oma kõrglehtede värvi muutma.
Pärast jõule, kui kõrglehed on kuivanud, võib jõulutähe paigutada sobivalt jahedasse kohta, kus seda kastetakse vähesel määral kuni kevadeni. Kevadel kastetakse taime korralikult ja istutatakse uude Lillemulda. Samas võib varred lõigata umbes 10 cm pikkuseks. Kasvuperioodil väetatakse jõulutähte lahja Lillede Toitesegu lahusega umbes iga kahe nädala järel, kuni võrsed puhkevad ja kõrglehed välja arenevad.
Õied ja kõrglehed arenevad jõuluks ainult siis, kui jõulutäht saab sügisel alates oktoobrist viibida pimedas ööpäeva jooksul vähemalt 12-14 tundi umbes 8 nädala vältel. Vajadusel kaetakse taim ööseks.
Jõulutäht on ka vastupidav lõikelill. Kui varre otsa tulega kõrvetatakse, peatub piimmahla eritamine.