Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Kirsstomat

Solanum lycopersicum var. cerasiforme

Kirsikkatomaatti Solanum lycopersicum

Kirsstomati viljad on väikesed ja magusad ning punased, oranžid või pruunikaspunased. Kirsstomatite hulgas on jõulise kasvuga, toestamist vajavaid sorte ja madalaid, potitomatitena või amplis kasvatamiseks sobivaid sorte.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

40-200 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Kirsikkatomaatti Solanum lycopersicum

Kirsstomateid on aretatud palju sorte. Need kõik vajavad päikselist ja sooja kasvukohta, taimed võib istuda nt kasvuhoonesse, rõdule või tuulte eest kaitstud seina äärde.

Amplitomatid on madalakasvulised ja kasvavad edukalt amplis või rõdukastis, kasvuhoones või terrassil. Rippuvate okste külge kasvab rohkesti umbes 2-3 cm läbimõõduga punaseid vilju. Põõsastomatid on madalad ja tihedakasvulised. Avamaal kasvavad taimed vajavad toestamist. Kääbussordid sobivad ka potti ja amplisse.

Kirsstomatid eelistavad kasvada kobedas, toitainerikkas ja sügavalt haritud pinnases. Sobiv muld on Aiamuld. Lihtne lahendus on Kasvatuskott, kuhu saab taimed sisse istutada. Seda toodet saab kasutada ka rõdul ja kasvuhoones. Taimede vahekaugus kasvuhoones ja avamaal istutades on umbes 50 cm. Kasvupinnase sügavus peab olema vähemalt 20-30 cm.

Kirsstomati erinevaid sorte võib kevadel osta aianduskauplustest. Taimed võib ka ise seemnetest ette kasvatada.

Taimi tuleb karastada, hoides neid soojal päeval õues ning tuues ööseks tagasi siseruumidesse. Taimed istutatakse lõplikule, päikesele avatud kasvukohale, kui ööpäevane temperatuur on tõusnud üle kümne kraadi. Kasvupinnase temperatuur peaks olema üle 15 kraadi. Madalamal temperatuuril jäävad tomatitaimed kiduraks. Sobiv tomati kasvuhoone temperatuur on +20-25 kraadi. Soojadel suvepäevadel tuleb tagada kasvuhoone korralik tuulutamine.

Tomat vajab valgusküllast kasvukohta. Taimi tuleb kasta rikkalikult. Kui tomatid on istutatud lõplikku kasvukohta, võib neile anda lämmastikku sisaldavat väetist, näiteks Kanasõnnikut. Hiljem sobib väetiseks Maheväetis Tomatitele. Väetist tuleb anda igal nädalal, et saagiaeg oleks võimalikult pikk. Hoolitseda tuleb ka taimede toestamise eest, et varred ja kobarad ei murduks. Õitsemise ajal võib tomateid kergelt raputada tolmlemise tagamiseks. Tomatitaimede ladvad võib tomatite küpsemise tagamiseks augusti alguses ära murda. Sügise viimased, veel toored tomatid saavad valmis ka toatemperatuuril valgusküllases kohas. Taimed on üheaastased.

Kirsstomatitaimed kasvatatakse ette umbes 7-8 nädalat enne välja istutamist. Kirsstomati seemned külvatakse Külvimulda märtsis. Seemned idanevad 5-10 päeva.

Taimed pikeeritakse 3-4 nädalat pärast külvi eraldi pottidesse Istikumulda, istutada tuleb algsest kasvusügavusest sügavamale.  Kirsstomatite taimi kasvatatakse valgusküllases ja jahedas ruumis. Väikesed taimed pikeeritakse veel kord suuremasse potti ning väetatakse kastmisvette segatud Maheda Vedelväetisega.

Otsi