Toataimed
Kliivia
Clivia miniata
Kliivia ehk mattpunane kliivia on kaunis, tänuväärne ja ammu tuntud toataim. Kliivial on pikad tumerohelised ja paksud lehed. Kliivia kasvatab tugeva ja kõrge õievare, mille otsas avaneb silmatorkav ja värvikas õisik.
Kõrgus:
50-70 cm
Värvid:
Valge Oranž Punane
Õitsemine:
Kevad
Kliivia lehed kasvavad tihedalt lehekodariku seest välja. Lehed kasvavad vastamisi, noortel taimedel on vastamisi paiknemine selgemini näha, kuid kui taim on vanem, paigutuvad lehed rohkem lehvikukujuliselt. Olenevalt sordist võivad lehed olla kitsad, pikad, teravatipulised või veidi lühemad, laiemad ja ümaratipulised. Kliivia kasvab umbes 50-70 cm kõrguseks. Kliivia lehtede ja õievarre taimemahl ning juured on mürgised.
Õitsemisaja alguses kasvatab kliivia õievarre, mille tippu moodustub ilus, ümara kujuga õisik. Noor kliivia kasvatab enamasti ainult ühe õievarre, kuid vanematel taimedel areneb sageli mitu õievart. Ühes õisikus võib olla 10-15 õit. Õied on kellukjad ja värvuselt oranžid, punased või kahevärvilised. Õite keskel on kollased tolmukad. Õitsemisaeg langeb märtsi ja aprilli.
Kliivia eelistab kasvada aastaringi valgusküllases kohas ning tuleb toime ka üsna varjulises kohas, kuid sellisel juhul tõenäoliselt ei õitse. Otsest päikesevalgust kliivia ei talu. Suvel on kõige sobivam temperatuur 17-20 °C kraadi, talvisel puhkeperioodil 10-15 °C kraadi. Kliivia eelistab toitainerikast, liivasegust mulda. Sobiv muld on Lillemuld või Roheliste Taimede muld.
Kliiviat kastetakse kasvuperioodil kevadel ja suvel regulaarselt, lastes kasvupinnasel kastmiskordade vahel kergelt kuivada. Talvel, oktoobrist jaanuarini kastetakse vähem, eriti kui taim on jahedamas kohas. Regulaarset kastmist alustatakse uuesti siis, kui õienupud on nähtavale tulnud.
Kui kliivia on pärast talvist puhkust märtsikuus uuesti kasvama hakanud, alustakse väetamist Lillede Toiteseguga või Mahe Vedelväetisega. Taime väetatakse 1-2 korda nädalas kuni augustikuuni. Talvel ei väetata.
Kliivia uuesti õitsema saamiseks on vaja toatemperatuuri. Talveperioodil sobib amarülliliste sugukonda kuuluvatele taimele 15-18-kraadine temperatuur ja vähene kastmine. Kui õievars jääb lehtede vahele, on põhjuseks liiga kõrge temperatuur. Sellisel juhul kastetakse kliiviat jaheda veega.
Kliiviale meeldib kasvada kitsas potis. Suures potis kasvavad lehed võimsaks, kuid taim ei õitse. Mulda tuleb vahetada ainult umbes iga nelja aasta järel. Ümberistutamise ajal võib külgvõrsed istutada eraldi pottidesse. Kui tüvevõrsetel lasta kasvada emataime tüvel, kujuneb kliiviast aastate jooksul silmatorkav ja lopsakas toataim.
Kliivia on väga tundlik asukoha muutuste suhtes. Taim eelistab kasvada stabiilsetes oludes, kus on tagatud kasvurahu. Suvel võib kliivia viia sobivasse tuulte eest kaitstud kohta ja tuua tagasi sisse enne öökülmasid.