Toataimed
Kuldimar
Phlepodium aureum
Kuldimar on sõnajalgade hulka kuuluv toataim. Nimest hoolimata on taime lehed tavaliselt hallikas-sinakas-rohelised. Nagu kõigil imaratel on lehed paarjalt hõlmjad, need on suured ja dekoratiivsed.
Värvid:
Rohelised lehed
Õitsemine:
none
Kuldimaral on 2-3 cm jämedune osaliselt mulla pinnal kasvav juurestik. Taime nimi viitabki pigem juurestiku kui lehtede värvile. Juurestiku risoomide roheline karv muutub taime vananedes kullatooniliseks ja siis punakaspruuniks.
Kuldimara lehed kasvavad välja otse juurestikust. Pikk roheline leheroots muutub lehe vananedes tumedamaks. Leht jaguneb umbes 20 paarjaks hõlmaks. Eospesad paiknevad dekoratiivsete ridadena lehe alumisel pinnal. Suurekasvuline toataim kasvab 90 – 120 cm kõrguseks ja 60 cm laiuseks. Kuldimar sobib potitaimeks, kuid kõige paremini pääseb taime ilu esile amplis.
Kuldimarale meeldib ere hajuvalgus või varjuline kasvukoht. Taim ei talu otsest päikesevalgust. Muld peab olema õhurikas ja hästi vett läbilaskev. Sobiv muld on Lillemuld.
Kuldimarale sobib kõige paremini lame ja madal pott, kus juurestikul on ruumi keerduda.
Taime kastetakse regulaarselt, muld ei tohi läbi kuivada. Sõnajalgtaime kohta on kuldimar väga vastupidav taim ja talub toataimena ka talveperioodi üllatavalt hästi. Kasvuperioodil väetatakse kuldimarat iga paari nädala tagant lahja Lilleväetise või Roheliste Taimede Toitesegu lahusega või Mahe Vedelväetisega. Kui võimalik, kasutatakse ilma lubjasisalduseta pehmet vett, näiteks vihmavett.
Kuigi kuldimar talub kuiva õhku suhteliselt hästi, tuleks taime siiski hoolsalt piserdada, et õhuniiskus püsiks kõrge.