Ürdid ja köögiviljad
Küüslauk
Allium sativum
Küüslauk on üks maailma vanimaid köögivilju. Kõige enam maitseainena kasutatud, suures liitsibulas on mitu külgsibulat ehk küünt. Nende järgi ongi taim saanud küüslaugu nime.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
30-40 cm
Värvid:
Valge
Küüslauk on laukudest kõige tugevama maitsega ja ka toiteväärtuselt üks väärtuslikumaid köögivilju, mida ei suudeta siiski kasutada sel määral, et tema toiteväärtusest täiel määral kasu saada.
Küüslaugu küüned on paisunud sigisibulad, mida katab kilejas koor. Teiste sibulate söödav osa koosneb paisunud leheotstest. Küüslauk kasvab õitsedes poole meetri kõrguseks. Vahakirmega kaetud lehed on õhukesed ja lintjad ning sobivad samuti maitseainena kasutamiseks. Küüslauk, eriti taliküüslauk õitseb juulis-augustis valge kobarõisikuga. Õisiku alla tekivad väikesed varresibulad. Taime paljundatakse küüntega või nende õisikute varresibulatega, sest küüslauk ei suuda toota idanevaid seemneid.
Küüslauk kasvab meelsasti päikeseküllasel ja soojal kasvukohal, sügava mullaga, toitainerikkas, hästi lubjatud ja korralikult kobestatud pinnases. Vajab rohkesti väetamist, eriti lämmastikku, fosforit ja kaaliumi. Kasvupinnase parandamiseks lisatakse pinnasesse Aiamulda, Aialupja ja Maheväetist Köögiviljadele. Küüslauk istutatakse avamaale kohe pärast pinnase soojenemist aprilli keskpaigas või mai alguses 10-20 cm sügavusele ja 10 cm vahedega. Taliküüslauk istutatakse septembri lõpus 15-20 cm vahedega.
Küüslaugusordid erinevad üksteisest õitselemineku, suuruse ja säilivuse alusel. Kasvatamisel tuleb valida kindlamini kasvavad sordid või viljakaks tunnistatud välismaised sordid. Kui lisamaterjalina kasutatakse toidupoest ostetud küüslauke, on saak enamasti kehv.
Küüslaukudele meeldib stratifitseerimine, selleks tuleb sibulaid hoida märtsis kuu aega külmkapis. Stratifitseerimine lühendab sibula kõiki arenguetappe. Kevadel müüakse aianduspoodides juba stratifitseeritud küüslauke. Taliküüslauk stratifitseeritakse talve jooksul.
Küüslauku tuleb põua ajal kasta. Piisav niiskus on eriti oluline suve alguses, kus sibul kasvatab lehti.
Umbrohud rohitakse ära või kaetakse peenar näiteks muruniitega. Juuni lõpus antakse lisaväetisena Maheväetist Köögiviljadele või kastmise käigus Kastmisväetist. Sügisel istutatud taliküüslauk vajab juba mais-juunis lisatoitaineid.
Taliküüslaugu õievarred tuleks eemaldada kohe pärast nende moodustumist, sest õitsemine mõjutab küünte kasvu.
Kui lehed hakkavad septembris närtsima, on aeg saak koristada. Sibulad kaevatakse maast nt hargi abil ning kuivatatakse alguses õhurikkas hoiukohas. Sellele järgneb kiire kuivatamine +30 °C juures, et parandada säilivust. Täiesti kuivad pealsed eemaldatakse sibulate küljest või punutakse palmikuteks. Sibulad säilivad toatemperatuuril, kuid mitte liiga kuumas kohas.