Sibulad ja mugulad
Lumikelluke
Galanthus nivalis
Lumikelluke on amarülliliste sugukonda kuuluv varakevadine õitseja. Väikesed valged kellukjad õied võivad soojematel talvedel alustada õitsemist juba siis, kui lumi veel maas. Tavaliselt õitseb taim aprillis.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
10-15 cm
Värvid:
Valge
Õitsemine:
Kevad
Lumikellukest võib kasvatada terves Eestis. Taime varane õitsemine on võimalik tänu sellele, et lillel on eriline võime alajahutada taimevedelikku suhkru abil. Lumikellukesed kasvavad 10-15 cm kõrgusteks. Vars on lehtedeta. Lehed kasvavad kodarikuna, neid on 2 tükki. Lehelaba on ühtlaselt kitsas, 5-7 mm laiune, vanemana nõgus, terveservaline ja tömbiotsaline. Õitsemise alguses on leht lühem, lõpupoole ulatub kuni õieni. Õis on piklik-kerajas, kolme õiekattelehega.
Lumikellukesed sobivad püsikupeenardesse, sest nad on kõige varasemad õitsejad juba siis, kui teised taimed pole veel tärganudki. Kevade edenedes annavad nad ruumi teistele taimedele. Hea alternatiiv on istutada lumikellukesed õuemurusse, näiteks puude ja põõsaste lähedale, kust lumi kõige varem ära sulab. Lumikelluke levib hästi sibulate, tütarsibulate ja seemnete abil. Lille seeme sisaldab õlirikast elaiosoomi, mis meeldib sipelgatele. Nende abil toimubki taime levik seemnete abil. Lumikellukesed on mürgised taimed.
Lumikellukestele meeldivad kõik kasvukohad päikeselisest varjuliseni. Päikeselisel kasvukohal algab õitsemine varem. Lumikelluke on kasvusubstraadi suhtes vähenõudlik, sest ta jõuab õitseda enne, kui kevadine niiskus jõuab pinnasest kaduda. Tihedat savikat mulda tasuks siiski vältida. Kasvusubstraadi parandamiseks kasutatakse Aiamulda ja Sibullillede toitesegu. Septembris pannakse lumikellukeste sibulad 8-10 cm sügavusele maha, taimede vahe peaks olema 5-10 cm.
Varakevadel antakse lumikellukestele Aialupja ja taimi väetatakse Sibullillede toiteseguga kohe pärast lume sulamist.
Õiterohkuse tagamiseks tuleks sibulaid iga kolme aasta tagant suviti jagada.