Jäta sisu vahele
Ronitaimed

Madal metsviinapuu

Parthenocissus inserta

Säleikkövilliviini Parthenocissus inserta Säleikkövilliviini Parthenocissus inserta, läheltä

Madal metsviinapuu on kõige enamlevinum puitunud varrega ronitaim Eestis. Taim vajab ronimiseks vastupidavat toetust, näiteks sõrestikku või võrku. Tumerohelised lehed on viietised ja omandavad päikeselisel kasvukohal punase sügisvärvuse.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

400-1000 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Õitsemine:

Varasuvi

Vahemik :

I-V

Säleikkövilliviini Parthenocissus inserta Säleikkövilliviini Parthenocissus inserta, läheltä

Lopsakas ja kiirekasvuline madal metsviinapuu katab kiiresti ka suuri seinapindu. Sobib hästi kaarväravate, pergolate, tarade ja müüride peale. Madalal metsviinapuul ei ole köitraagude otsas imiplaate nagu harilikul metsviinapuul. Vastupidav ronitaim talvitub kasvutsoonides I-V.

Madala metsviinapuu võrsed on rohelised juba kevadel. Viiejagused lehed puhkevad hiliskevadel. Madal metsviinapuu õitseb märkamatute roheliste õitega juunis. Sügisel kaunistavad taime väikesed sinakasmustad vahaga kaetud marjad. Metsviinapuu sinakasmustad marjad on nii kibeda maitsega, et on söögiks kõlbmatud.

Madal metsviinapuu eelistab päikselisi või poolvarjulisi kasvukohti. Mida päikselisem kasvukoht, seda erksam on taime sügisvärv. Metsviinapuule meeldib parasniiske, keskmise toitainerikkusega ja lubjarikas pinnas. Metsviinapuud võib istutada Aiamulda 100 cm vahedega.

Metsviinapuud vajavad noore taimena rohkesti vett ning mõõdukalt toitaineid ja valgust, kuid kuna taime juured ulatuvad sügavale pinnasesse, tulevad nad toime ka räästa all ja kastmata.

Kevadel antakse metsviinapuudele Aialupja ja väetatakse Kevadväetisega.

Vanu ronitaimi võib vajadusel noorendada, lõigates kevadel võrsed lühemaks. Vana, alumises osas juba peaaegu lehituks jäänud taime noorendamiseks tuleb see lõigata päris maha ehk 20 cm kõrgusele maapinnast.

 

Metsviinapuu painduvatest, puitunud ja lehetutest võrsetest on lihtne teha kauneid pärgasid.

 

Otsi