Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Must aroonia

Aronia × prunifolia

Koristearonia Aronia × prunifolia, lähikuva Koristearonia Aronia × prunifolia

Tiheda ja püstise kasvuga must aroonia sobib hekitaimeks, rühma- ja kaitsvat seina moodustavaks põõsaks ning nõlvade katmiseks. Must aroonia õitseb valgete õiega juunis. Lehed on tumerohelised ja läikivad ning omandavad sügisel kauni oranžikaspunase sügisvärvuse.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

200-300 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Vahemik :

I-IV (V)

Koristearonia Aronia × prunifolia, lähikuva Koristearonia Aronia × prunifolia

Must aroonia on üks populaarsemaid hekitaimi, sest tegemist on terve ja vastupidava, kasvukoha suhtes vähenõudliku taimega. Vabakujulise hekina kasvav aroonia ulatub 2-3 meetri kõrgusele ning on sama lai. Must aroonia talub hästi tagasilõikamist ning sobib seetõttu vormi lõigatud hekiks. Must aroonia talvitub hästi kasvutsoonides I-IV (V).

Tumerohelised, piklikud ja läikivad lehed on veidi väiksemad kui aedaroonial. Mustad marjad on väiksemad ja mitte nii maitsvad kui marjaaroonial, kuid neid võib kasutada koos teiste marjadega. Marjade mahlal on kaunis tumepunane värvus, kuid mahl jätab plekid. Seda peab arvestama taimede paigutamisel nt puhkealade ja laste mänguplatside läheduses.

Must aroonia kasvab kõige paremini päikselisel ja poolvarjulisel kasvukohal. Päikselisel kasvukohal on õitsemine ja sügisvärvus intensiivsemad. Kasvupinnaseks sobib parasniiske, keskmise toitainesisaldusega, liivakas pinnas. Sobiv muld istutamiseks on Erimuld Puudele ja Põõsastele  või Kekkilä Aiamuld. Taimede vahekaugus istutamisel on 100 cm, hekitaimedel 50 cm.

Musta aroonia põõsas on algul harvade võrsetega, aga muutub kiiresti lopsakaks. Kevadel antakse põõsastele Aialupja ja väetatakse Kevadväetisega. Põõsaste alla tasub laotada Puukoore– või Dekoratiivmultši, mis takistab umbrohtude kasvu.

Must aroonia talub hästi tagasilõikust. Põõsast võib noorendada varakevadel, eemaldades vanemaid võrseid. Musta aroonia istandust saab uuendada põhjaliku noorenduslõikusega, jättes kasvama umbes 20 cm kõrgused oksad. Kui musta arooniat kasutatakse hekitaimena, vormitakse hekki igal aastal pärast jaanipäeva. Kasvavas hekis jäetakse uusi kasve 15 cm võrra ning vanas hekis vaid paar sentimeetrit. Liigi loomuliku kasvuvormi tõttu muutub põõsa ülemine osa palju tihedamaks kui alumine osa ja kui hekk on vabalt kasvanud, hakkavad ülemised oksad alumisi varjutama. Hekk püütakse kujundada A-kujuliseks nii, et ülemised oksad alumisi ei varjutaks, V-kujulisust tuleb vältida.

Otsi