Ürdid ja köögiviljad
Põlduba
Vicia faba
Põlduba on üks maailma vanimatest kultuurtaimedest. Põldoa seemned on suured ja taim kasvab pikaks. Erinevalt paljudest kasvatatavatest kaunviljadest on sellel püstine ja tugev vars ning selle lehtedes ei ole köitraagusid.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Päikseline
Kõrgus:
50-100 cm
Värvid:
Valge
Õitsemine:
Kesksuvi
Põlduba kuulub liblikõieliste sugukonda ja hiireherne perekonda. Põldoa kaun on tugev, 10 – 15 cm pikk. Kaun on seestpoolt kaetud hallikate udemetega, millel lebavad suured oad ehk taime seemned. Seemnete värv ja suurus on eri sortidel erinev.
Põldoa kõrgus on poolest meetrist meetrini. Lehekaenlatesse areneb esmalt 2-5 õit ja hiljem pikad paksud ülespoole turritavad kaunad. Õied on tavaliselt valged ja mustade tähnidega, aga esineb ka muid värve, nagu näiteks punast.
Põldoale meeldib päikeseline kasvukoht. Parimat saaki annab vett läbilaskmatu ja sügava mullakihiga pinnas, kus on piisavalt toitaineid. Sobiv pH tase on 6,5–7. Aiamulla parandamiseks võib sellele harimise käigus lisada värsket Aiamulda, Aialupja ja Mahedat Aiaväetist. Samas on ka põlduba ise tõhusaks mullaparandajaks. Taime juurestik tungib sügavale mulda ja võtab sealt toitaineid, mis jäävad salatitele, sibulatele ja teistele pindmiste juurtega sortidele kättesaamatuks. Juurestiku tekitatud poorsus parandab mulla õhulisust.
Põlduba külvatakse ettekasvatamiseks aprillis-mais. Ettekasvatamine tagab saagi valmimise eelkõige põhja pool. Seemneid leotatakse üle öö vees ja seejärel külvatakse Külvimulda.
Otse avamaale võib külvata varakult kevadel, kui maa on ette valmistatud. Seemned idanevad juba, kui mulla temperatuur on +5 kraadi. Seemned pannakse 5–10 cm sügavuse külvivao põhja ja kaetakse mullaga. Sobiv taimedevaheline kaugus on umbes 15 cm ja reavahe 30–60 cm. Taimede kasvamiseks ja saagi arenemiseks parim temperatuur on 15–18 kraadi. Tärganud põlduba talub umbes kolme külmakraadi.
Taimi tuleb mullata, kui need on kasvanud umbes 10 cm kõrguseks. Taimede ridu toestada vajadusel nööriga.
Taimede kasvuperioodil vältida pidevat kastmist, et juurestik tungiks sügavale. Piisava niiskuse eest tuleb hoolt kanda eelkõige kaunade paisumisetapil.
Põldoa saak valmib juulis-septembris. Kaunasid võib korjata tasahilju küpsemisele vastavalt. Noortel ubadel on palju kasutusvõimalusi ja need on maitsvad.
Põlduba on ökoloogiline, toitev ja maitsev kaunvili.
Ube, ka põldube, ei ole soovitav süüa toorelt. Kõht ei talu tooreid ube nendes sisalduvate glükosiidide tõttu, kuid keetmisel need hajuvad.