Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Porgand

Daucus carota subsp. Sativus

Porkkana Daucus carota subsp. Sativus

Porgand on üks populaarsemaid juurvilju. Porgand on kaheaastane taim, millel on lihav juur, enamasti oranži värv. Samuti on hakatud taas kasvatama lilla, kollase ja valge algseid värve.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-40 cm

Õitsemine:

Kesksuvi

Soovitame neid tooteid koos taimega:

Porkkana Daucus carota subsp. Sativus

Porgand on sarikaliste sugukonda kuuluv kaheaastane õistaim, mille õienupud kasvavad 30–40 cm kõrguseks. Esimesel kasvuaastal kasvatab ta söödava juurika, mis olenevalt sordist on 5–30 cm pikk. Teisel aastal õitseb ja arendab seemneid, kasutades juurte säilitamiseks vajalikke toitaineid. Porgandi eriline väärtus on tema suur karotiinisisaldus, mis annab talle ka oranži värvuse. Samuti leidub suurel hulgal porgandis nii B- kui E-grupi vitamiine. Porgandisorte on palju, nende juurika kuju, värvus, maitse ning säilivus on erinevad.

Porgand kasvab valges kasvukohas. Kõige paremini kasvab heledal, liivasel ja lubjarikkal pinnasel, kus juured saavad sirgelt ja hargnemata kasvada. Porgand kasvab isegi savimullas, kuid seejuures kannatab juure kuju.

Väiksemas aias saab porgandid kasvatada ka Kekkilä Kasvatuskastis, pannes 2 kasti üksteise peale. Kastid täidetakse värske Kekkilä Mahe Aiamulla või Kekkilä Aiamullaga. Köögiviljamaad parandatakse Kekkilä Aiamulla, Kekkilä Mahe Aiamaaväetisega või Kekkilä Kartuliväetise ja Aialubja abil. Porgandi taimeid harvendatakse iga 5 cm järel, varajased porgandid iga 2-3 cm järel.

Porgandid külvatakse otse avamaale varakevadel, tavaliselt mai keskel, niipea kui maapind on soojenenud, kuid on endiselt niiske. Külvisügavus on 0,5–2 cm. Idanemise aeg on umbes 10-20 päeva. Taimeid harvendatakse iga 5 sentimeetri järel, kui taimed on 2–4 cm kõrged, st kui neil on 3 lehte.

Kahjurite vältimiseks on soovitatav seemned katta kattelooriga. Katteloori on soovitatav hoida vähemalt jaanipäevani, et porgandi-lehekirbud ja porgandikärbsed ei teeks saagile kahju.

Porgandimaad tuleks hooldama hakata kohe pärast külvi, sest muld peab olema niiske, kobe, koorikuta ja umbrohust puhas. Suvisel ajal porgandeid mullatakse, et juurekael ei muutuks roheliseks.

Kevadel ja suve alguses on kastmine vajalik. Samuti ka kuival suvisel ajal on soovitatav maad niisutada, et tagada hea saaki. Porgandid koristatakse peenramaalt enne suuremaid külmi. Pealsed murtakse ära ning porgandid viiakse hoiukohta. Koristatakse peaks toimuma kuiva ilmaga, sest nii säilivad nad paremini.

Otsi