Toataimed
Rahu-palmlehik
Cycas revoluta
Rahu-palmlehik on dekoratiivne, valget kasvukohta armastav toataim. Rahu-palmlehiku pikad tumerohelised lehed on jäigad ja nad kasvavad lehvikuna välja paksust tüvest, mis noorena meenutab suurt käbi.
Kastmine:
Väike
Valgus:
Poolvarjus
Kõrgus:
50-100 cm
Värvid:
Rohelised lehed
Õitsemine:
none
Toataimena kasvatatakse kõige sagedamini Lõuna-Jaapanist pärinevat rahu-palmlehikuliiki. Rahu-palmlehik ei ole palmide sugulane, kuigi eriti just vanemas eas meenutab taim vägagi palmi: tugeva tüve tipust kasvab lai rosetti meenutav lehestik. Noored rahu-palmlehikud meenutavad aga hoopis sõnajalgu.
Rahu-palmlehiku abilehed on kitsad ja teravatipulised. Rahu-palmlehik kasvab väga aeglaselt. Müügil olevad taimed on üldjuhul 50 cm kõrgused. Lai lehekodarik kasvab ka poolemeetrisele taimele, seepärast vajab rahu-palmlehik enda ümber piisavalt ruumi. Aeg-ajalt on müügil ka suurekasvulisi vanemaid taimi, mille sammasjas käbiosa on kõrgeks kasvanud. Rahu-palmlehik on mürgine taim. Samuti on lehtede tipud nii teravad, et taim tuleks paigutada ohutusse kohta.
Rahu-palmlehikule meeldib valgusküllane soe koht, aga taime ei tasu ilma eelneva harjutamiseta asetada otse kuuma päikese kätte. Päikeselises kohas kasvavad lehed suuremaks. Suvel meeldib rahu-palmlehikule soe kasvukoht, aga talvisel puhkeperioodil nõuab taim jahedamat ruumi, juhul kui lisavalgust pole taimele võimalik anda. Kuigi rahu-palmlehiku kasvatamine võib tunduda väljakutsena, on ta sellegipoolest vastupidav taim ja väärt vaevanägemist. Rahu-palmlehikule meeldib vett läbilaskev kasvusubstraat, taim ei talu vesisust. Sobiv muld on Roheliste Taimede muld või Kaktuse- ja Sukulendimuld.
Rahu-palmlehikut kastetakse mõõdukalt, mullal tuleb tingimata lasta kastmiskordade vahel ära kuivada.
Rahu-palmlehikut väetatakse kevadest sügiseni üks kord kuus Lillede Toiteseguga või Maheda Vedelväetisega. Talvel taime ei väetata.
Kui taim viiakse suveks välja, tuleb teda kaitsta vihma eest. Suviti on rahu-palmlehiku jaoks kõige paremaks kohaks valgusrikas klaasitud rõdu või tuulevarjuline soe terrass. Otsese päikesevalgusega tuleb taime harjutada vähehaaval.
Rahu-palmlehikut tuleb sageli veega piserdada, eriti suvel ja uute lehtede kasvufaasis. Potti tuleks keerata, sest kasvavad lehed pööravad end kiiresti valguse suunas.
Uusi lehti kasvatav rahu-palmlehik tuleks öösiti viia võimalikult jahedasse ruumi (või suviti õue), vastasel juhul kasvavad lehed üleloomulikult pikaks. Jahedates tingimustes moodustuvad heade proportsioonidega kaunid lehed.
Vähese valgusega soojas ruumis võivad rahu-palmlehiku alumised lehed talvel kergesti kollaseks muutuda. Ka ülekastmine võib põhjustada lehtede kuivamist. Kui juhtub nii, et rahu-palmlehik kaotab talvel kõik oma lehed, et tasuks taime siiski minema visata. Kui valgustingimused paranevad, võib rahu-palmlehik endale tihti uued lehed kasvatada.