Jäta sisu vahele
Püsikud

Südajalehine bergeenia

Bergenia cordifolia

Herttavuorenkilpi Bergenia cordifolia

Südajalehine bergeenia on vähenõudlik pinnakattetaim ja seda on istutatud rohkelt mitmesugustesse kohtadesse. Taimel on roosakaspunased püstised õisikud maist juulini. Suured rohelised, sageli veidi punakad lehed on igihaljad.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

20-40 cm

Värvid:

Roosa

Õitsemine:

Varasuvi

Herttavuorenkilpi Bergenia cordifolia

Südajalehise bergeenia lehed on igihaljad, ümarad ja südamekujulised, nahkjad ja läikivad. Lehe alumine osa on südamekujuline. Lehed värvuvad sügisel punaseks. Kobarõisikud on pika varre otsas. Õied on väikesed ja kellukakujulised. Lehestiku kõrgus on kasvukohast sõltuvalt 20-40 cm. Õievarred ulatuvad lehestikust 20-40 cm kõrgemale.

Kasvukoht mõjutab taime suurust ja välimust. Kuivas kohas jäävad lehed väikeseks ja võivad muutuda intensiivselt punaseks. Huumusrikkas kasvukohas on lehestik läikiv roheline, kõrge, hästi pinda kattev ning säilitab rohelise värvi ka talvel. Taimestik on vastupidav, ning levib kergesti.

Südajalehine bergeenia kasvab hästi nii päikese käes kui varjus. Kõige rikkalikumalt õitseb päikeselises kohas. Taim talub tuult ja sademeid. Taim tunneb end hästi erinevates kasvukohtades, ka kuivas ja savimullas. Lahjas ja savises pinnases jääb kasv kiduramaks, kõige lopsakam on taim vett imavas ja kohevas mullas. Südajalehised bergeeniad võib istutada Erimulda Püsikutele ja Roosidele või Aiamulda. Istutuskaugus on 35 cm.

Südajalehine bergeenia ei vaja palju hooldust. Kevaditi lubjatakse taimestikku Aialubjaga ja väetatakse Kevadväetisega. Igal aastal lisatakse juurikate tüvedele kiht Aia Kattemulda või Aiamulda, siis puhkevad risoomidest uued lehepungad.

Taimestikku jagatakse, kui vana juurikas on liiga üles kerkinud või taim ei jaksa õitseda. Jagamist ja harvendamist võib teha iga viie aasta järel kas kevadel või sügisel.

Surnud lehed eemaldada kevadel.

Lehed on vastupidavaks roheliseks lisandiks lillekimpudes.

Otsi