Jäta sisu vahele
Püsikud

Tähklavendel

Lavandula angustifolia

Tähkälaventeli Lavandula angustipholia sinivioletti

Tähklavendel on aromaatne püsik, mille sinised õied paiknevad õisikutena varte tippudes. Lehed on kitsad, hallikasrohelised ja karvased. Tähklavendlit kasvatatakse ilu-, lõhna- ja maitsetaimena.

Kastmine:

Väike

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-50 cm

Värvid:

Lilla Rohelised lehed

Õitsemine:

Hilisuvi

Soovitame neid tooteid koos taimega:

Tähkälaventeli Lavandula angustipholia sinivioletti

Tähklavendel on väike igihaljas poolpõõsas. Ta kasvab 30-50 cm kõrguseks. Püsikuna kasvavad mätastena ja võrsed puuduvad. Kogu taim sisaldab lõhnavat lavendliõli, mida on kõige rohkem õites. Huuletaolised õied on olenevalt sordist lillad, sinised, valged või roosad. Lilled meelitavad ligi arvukalt liblikaid ja mesilasi. Õitsevad juulis-augustis.  Tähklavendel on aeglase kasvuga.

Tähklavendel sobib nii suvelille istutustesse, päikesepaistelistesse püsikupeenardesse ja kui ka kiviktaimla rühmadesse, samuti tarbeaeda. Tarbeaias ja roosipeenras on ta heaks kaaslaseks lehetäide ja sipelgate peletamiseks. Talveks tuleb tähklavendlit kaitsta.

Tähklavendel õitseb soojas ja päikesepaistelises kohas. Eelistab kuivemat kasvukohta, kerget ja lubjarikast liivsavist mulda. Mulla veeläbilaskvus on taime talvitumise eelduseks. Potiistutustes võib kasutada Kekkilä Mahe Ürdimulda, Suvelillemulda või Kaktuse- ja Sukulendimulda. Avamaal kasvatades Kekkilä Aiamulda, mis sisaldab liivsavi ja peenliiva.

Istutuskaugus on 20-30 cm.

Kevadel lubjatakse ületalvitunud tähklavendel Aialubjaga ja väetatakse kergelt Kevadväetis PLUS+ väetisega. Umbes pooled surnud võrsed lõigatakse ära.

Taime tuleks regulaarselt lõigata, et soodustada uute võrsete arengut. Kõige kuivematel aastaaegadel ja pärast istutamist tuleks lavendlit kasta. Potiistutusi tuleks kasta regulaarselt ja aeg-ajalt väetada kerge Suvelilleväetise lahusega. Väetamisel tasub olla leebe ja ettevaatlik, sest liiga lopsakas kasv teeb temast talvise taime ja hävitab ka aroomiaineid.

Õievõrsed lõigatakse kuivama, kui tõlvik on poolavatud.

Sügisel tuleb ära lõigatud osa jätta taimele. Tähklavendlit tuleks väetada augustis-septembris Sügisväetis PLUS+ väetisega, et parandada taime talvekindlust. Potis kasvavad taimed istutatakse mulda või viiakse jahedasse kohta üle talvitama. Pärast maapinna külmumist kaitstakse tähklavendlit talvekaitse turba või okaspuukattega.

Maitseainena kasutatakse väikestes kogustes tõlvikulavendli lehti ja võrseotsi. Õisi saab kasutada küpsetiste maitsestamiseks ja magustoitude kaunistamiseks. Lavendli õitsvaid oksi ja taimeosi kasutatakse lõhnakottides, väikestes kuivatatud kimpudes või näiteks pärgadesse seotuna.

Otsi