Toataimed
Võra-sõrmlehik
Schefflera arboricola
Võra-sõrmlehik on populaarne toataim tänu oma lopsakusele, vähenõudlikkusele ja kohanemisvõimele. Tema lehed on läikivad pikarootsulised ja sõrmjad. Lehed võivad olla tumerohelised, kollase-rohelise- või valge-rohelisekirjud.
Kastmine:
Keskmine
Valgus:
Poolvarjus
Kõrgus:
50-100 cm
Värvid:
Rohelised lehed
Õitsemine:
none
Võra-sõrmlehikut kasvatatakse toataimena tavaliselt 50-100 cm kõrgusena. See on sirge tüvega taim, keda kasvatatakse kitsa ühetüvelise taimena, väikese puu kujulise toataimena ning põõsakujulisena, mitmete võsude moodustatud põõsasja vormina. Võra-sõrmlehiku võsud on pikaks kasvades lõdvad, seega vajavad nad sageli toestamist. Noorel taimel on algul 3-5 lehest koosnevad liitlehed, aga nende arv aja jooksul suureneb kuni 16 leheni.
Võra-sõrmlehikule meeldib kõige paremini veidi hajutatud valgusega kasvukoht. Taim saab hakkama ka varjulisemas kohas, eriti kui toatemperatuur on madalam, umbes 18-20 kraadi. Võra-sõrmlehikule meeldib õhuline toitainerikas kasvusubstraat. Väiksemaid taimi võib istutada Lillemulda, suurematele isenditele ja alt kastetavates pottides kasvavatele taimedele sobib Roheliste Taimede muld.
Võra-sõrmlehik vajab ühtlast mõõdukat kastmist. Taim ei talu liigniiskust, pindmine mullakiht võib kastmiskordade vahel kergelt kuivada. Kui muld on liiga kuiv, hakkavad lehed muutuma kollaseks. Jahedamas ruumis võib taime kasta vähem. Liigniiskus ja liiga madal temperatuur talvel võib noore taime hukutada.
Lehti võib sageli piserdada, sest liiga kuiv toaõhk soodustab punase kedriklesta ilmumist taimele. Taime väetatakse kasvuperioodil iga nädal ja talvel kord kuus Lillede Toiteseguga või Roheliste Taimede Toiteseguga.
Kui taim ei saa talvel piisavalt valgust, võivad lehed hakata maha kukkuma. Sobiv temperatuur on 18-20 kraadi, siis on valguse vajadus väiksem ja taim kasvatab suuremaid lehti. Punased kedriklestad, liigne kastmine või kuivus, tuuletõmme või taime asukoht kuuma radiaatori lähedal võivad põhjustada lehtede varisemist.
Noortel võra-sõrmlehikutel vahetatakse mulda igal aastal aprilli algul, vanematel taimedel 2-3 aasta järel. Samaaegselt võib taime lõigata tihedama kasvu soodustamiseks.
Võra-sõrmlehikut paljundatakse kevadel 15 cm pikkuste ladvapistikute või varrejuppide abil, mis juurduvad nii veeklaasis kui otse mulda pistetuna.